Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiPS organizuje zespół pomocy na rzecz Ukrainy

0
Podziel się:

MPiPS kompletuje zespół do spraw pomocy na rzecz Ukrainy, do 7 marca czeka
na zgłoszenia organizacji pozarządowych - poinformowano we wtorkowym komunikacie resortu.

MPiPS kompletuje zespół do spraw pomocy na rzecz Ukrainy, do 7 marca czeka na zgłoszenia organizacji pozarządowych - poinformowano we wtorkowym komunikacie resortu.

Robocze spotkanie w tej sprawie, z udziałem ministrów pracy oraz administracji i blisko 50 organizacji odbyło się w ubiegłym tygodniu. Zdecydowano wówczas m.in., że w MPiPS, przy Radzie Działalności Pożytku Publicznego, we współpracy z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, MSZ oraz "wszystkimi jednostkami państwa" powstanie centrum koordynujące działania pomocowe na rzecz Ukrainy.

Ministerstwo zaprasza zainteresowanych przedstawicieli organizacji pozarządowych "do uczestnictwa w Zespole ds. pomocy na rzecz Ukrainy". MPiPS prosi, by "w związku z ograniczoną liczbą miejsc" organizacje zgłaszały po jednym przedstawicielu.

W ubiegłotygodniowym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się obroną praw człowieka, pomocą społeczną, współpracą rozwojową oraz działających na rzecz społeczności ukraińskiej, m.in. Amnesty International, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja Nowoczesna Polska, Fundacja Solidarności Międzynarodowej, Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Związek Harcerstwa Polskiego, organizacje kościelne, w tym Caritas.

Oprócz powołania centrum koordynującego pomoc dla Ukrainy ogłoszono wówczas m.in., że minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wystąpi do Rady Działalności Pożytku Publicznego o opinię w sprawie wykorzystania środków z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na rzecz wspierania projektów budowy społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie.

Szef MAC Rafał Trzaskowski poinformował, że jego resort w trybie pilnym - w ciągu jednego dnia rozpatruje wnioski o prowadzenie zbiórek publicznych na pomoc Ukrainie. Ponadto do końca marca paczki do 20 kg z pomocą Ukrainie (żywność, odzież, leki) wysyłane za pośrednictwem Poczty Polskiej są zwolnione z opłat. Na przesyłkach trzeba dopisać: "DLA UKRAINY".

Jedną z form pomocy jest też przyjęcie do polskich szpitali obywateli Ukrainy poszkodowanych w starciach na kijowskim Majdanie. Z najnowszych danych MSW wynika, że w Polsce leczy się 84 rannych Ukraińców. Najwięcej w Warszawie oraz we Wrocławiu.

We wtorek podkarpackie szpitale opuściło sześciu obywateli Ukrainy, którzy w lutym trafili tam na leczenie - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś-Błądzińska. Dodała, że na Podkarpaciu na leczeniu wciąż przebywa 16 poszkodowanych obywateli Ukrainy.(PAP)

js/ huk/ bos/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)