Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiPS przyznało nagrody pracownikom socjalnym

0
Podziel się:

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Ministerstwo Pracy i Polityki
Społecznej przyznało w poniedziałek nagrody za wybitne osiągnięcia w zakresie pomocy społecznej.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyznało w poniedziałek nagrody za wybitne osiągnięcia w zakresie pomocy społecznej.

W tym roku wpłynęły 173 wnioski o przyznanie nagród: 72 indywidualne i 101 zespołowych. Działająca przy MPiPS Rada Pomocy Społecznej przyznała 20 nagród i 18 wyróżnień. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in. pracownicy ośrodków pomocy społecznej, domów pomocy społecznej, organizacji pozarządowych, samorządowcy i rodziny zastępcze. Wyróżnione zostały m.in. MOPS w Żarach, PCPR w Turku, Caritas diecezji siedleckiej, Forum Inicjatyw Społecznych MOPS w Tczewie, Dom Pomocy Społecznej "Republika" w Chorzowie, Zarząd Rejonowy PCK w Koszalinie, Lubuskie Stowarzyszenie na rzecz Kobiet "BABA" z Zielonej Góry.

"To jedna z najważniejszych służb publicznych, która w bardzo trudnych warunkach wspiera ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym" - powiedział wiceminister pracy Jarosław Duda, na uroczystości wręczania nagród.

Dodał, że ministerstwo nagradza "najlepszych, którzy w tej trudnej rzeczywistości wyróżniają się albo innowacyjnością, albo nadzwyczajną rzetelnością i zaangażowaniem". "Chcielibyśmy zwracać uwagę na działania prewencyjne, które pracownicy socjalni powinni realizować, czyli nie tylko wypłacanie zasiłku" - powiedział.

Duda podkreślił, że pracownicy socjalni to grupa zawodowa bardzo dobrze i interdyscyplinarnie wykształcona, do której nie trafiają przypadkowi ludzie. Mówiąc o problemach, z jakimi na co dzień borykają się pracownicy socjalni, Duda podkreślił, że jest ich przede wszystkim za mało. "Ustawowo mówi się o tym, że powinien być jeden pracownik na 2,5 tys. mieszkańców, a są obszary, gdzie jest jeden na 4 tys." - przypomniał. Dodał, że identyfikuje się z tą grupą, ponieważ sam przez wiele lat pracował jako pracownik socjalny.

Przypomniał, że w sejmowej podkomisji toczą się prace nad ustawą o pomocy społecznej, która ma wzmocnić rolę pracownika socjalnego. Wyraził nadzieję, że projekt uda się doprowadzić do końca przed końcem kadencji.

"Naszym marzeniem jest, żeby pracownik socjalny był zawodem bardziej prestiżowym, niestety to jest uwarunkowane finansami, a nie trafiliśmy pod tym względem na najlepszy okres. Chcielibyśmy mieć ustawę o pracy socjalnej. Mamy świadomość, że to napotka bardzo wiele oporów, ponieważ oponenci już krzyczą, że to jest kolejna korporacja. My nie chcemy korporacyjności pracowników socjalnych, ale chcemy zrozumienia, że praca socjalna - wsparcie dla rodziny, dla osób wykluczonych - jest niesłychanie ważna" - zaznaczył Duda.

Dzień pracownika Socjalnego przypada 21 listopada. Ponieważ w tym roku była to sobota, uroczystość organizowaną przez MPiPS przeniesiono na poniedziałek. W piątek odznaczenia państwowe pracownikom socjalnym wręczono w Pałacu Prezydenckim.

List z życzeniami do pracowników socjalnych wystosował też rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Podkreślił w nim, że pracownicy socjalni podejmują w swojej pracy bardzo ważne decyzje, od których zależą losy rodzin i dzieci. "To za Waszą sprawą polskie rodziny i polskie dzieci mogą uzyskać pomoc i odzyskać wiarę w przyszłość. () Możecie zapewnić dzieciom szczęśliwe dzieciństwo w ich własnych domach, by nie musiały korzystać z innych, instytucjonalnych form pomocy państwa" - napisał RPD.

21 listopada został ustanowiony Dniem Pracownika Socjalnego zapisem ustawy o pomocy społecznej z 1990 r. Jest to polski odpowiednik Social Work Action Day (Dnia Pracy Socjalnej) obchodzonego przez Międzynarodową Federację Pracowników Socjalnych w Europie od 1996 r. w każdy drugi wtorek listopada. Od 2007 r. wiosną obchodzony jest także Światowy Dzień Pracy Socjalnej.(PAP)

akw/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)