Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiPS: trwają prace nad rozporządzeniami do ustawy "antyprzemocowej"

0
Podziel się:

Rozporządzenia określające wzór zaświadczenia lekarskiego dla ofiar
przemocy i procedury postępowania policji podczas interwencji związanych z przemocą w rodzinie - to
niektóre z aktów wykonawczych, które należy opracować w związku z ustawą "antyprzemocową".

Rozporządzenia określające wzór zaświadczenia lekarskiego dla ofiar przemocy i procedury postępowania policji podczas interwencji związanych z przemocą w rodzinie - to niektóre z aktów wykonawczych, które należy opracować w związku z ustawą "antyprzemocową".

Jak poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Jarosław Duda - który odpowiadał na pytania posłów Ryszarda Zawadzkiego i Jarosława Pięty (PO) - w związku z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie należy opracować sześć różnych rozporządzeń, które są niezbędne jako akty wykonawcze do ustawy.

Są to m.in. rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia ws. wzoru zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie, rozporządzenie MPiPS ws. standardu usług świadczonych przez specjalistyczne ośrodki dla ofiar przemocy w rodzinie oraz rozporządzenie ws. zespołu monitorującego realizację krajowego programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów ws. procedury Niebieska Karta i rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji ws. procedury postępowania policji przy wykonywaniu czynności związanych z odebraniem dziecka w przypadkach zagrożenia jego życia lub zdrowia w związku z przemocą w rodzinie.

"Jest na to sześć miesięcy od wejścia w życie ustawy. Nowela obowiązuje od 1 sierpnia, czyli mamy czas do końca stycznia 2011 r." - powiedział Duda.

Dodał, że prace nad opracowaniem aktów wykonawczych do ustawy rozpoczęły się od rozporządzenia MPiSP ws. trybu powołania członków zespołu monitorującego realizację programu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ponieważ uznano, że jest niezbędne to do prowadzenia prac nad kolejnymi aktami. "W jego skład wejdą i przedstawiciele urzędów centralnych, i samorządów, i organizacji pozarządowych, co ułatwi wypracowanie optymalnych rozwiązań w porozumieniu z tymi, którzy będą tę ustawę w praktyce realizować" - podkreślił wiceminister.

Jak dodał, rozporządzenie to jest w końcowej fazie prac legislacyjnych. Także w MSWiA i MZ toczą się zaawansowane prace.

W ocenie Dudy najbardziej złożone jest rozporządzenie ws. Niebieskiej Karty, ponieważ rozwiązania w nim zwarte muszą szczegółowo wskazać sposób postępowania pięciu służb, czyli skoordynowania działań i szczególnego zaangażowania resortów, którym te służby podlegają. "Treść tego rozporządzenia podlega bardzo szerokim konsultacjom, zarówno ze środowiskiem samorządów lokalnych, jak i organizacji pozarządowych. W trakcie licznych spotkań, seminariów i konferencji, projektowane rozwiązania są dyskutowane, wypracowywane są procedury optymalne dla wszystkich stron" - zapewnił.

Przypomniał, że do czasu wydania nowych rozporządzeń, ważne są akty wykonawcze obowiązujące obecnie. "Jestem przekonany, że wszystkie zostaną opracowane w przewidzianym ustawowo terminie" - zaznaczył.

Duda poinformował, że resort pracy opracowuje także procedury związane z wprowadzeniem przepisów, w myśl których pracownicy socjalni będą uczestniczyć w interwencjach związanych z zabezpieczeniem dzieci, których życie lub zdrowie będzie zagrożone w powodu przemocy w rodzinie.

"To są dodatkowe czynności dla Ośrodków Pomocy Społecznej, może się zdarzyć, że takie sytuacje będą miały miejsce w nocy. Więc planowane jest takie rozstrzygnięcie, że każdy ośrodek będzie typował osobę dyżurującą pod telefonem, by mogła w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia uczestniczyć w procedurze zabezpieczenia dziecka, czyli - co chciałbym podkreślić - zapewnienia mu w tej trudnej sytuacji komfortu umieszczenia go u kogoś bliskiego, znanego mu, a nie od razu w instytucji. Oczywiście będą przeznaczone dodatkowe środki na te dyżury" - zapewnił wiceminister.

Ustawa wprowadziła zakaz stosowania kar cielesnych wobec dzieci, wzmocniła ochronę ofiar przemocy, m.in. przez skuteczną izolację sprawców od ofiar przemocy przez środki separujące np. zakaz zbliżania czy nakaz opuszczenia wspólnego mieszkania. Ustawa wprowadziła bezpłatną obdukcję, a także obowiązkową terapię dla sprawców przemocy.

Uprawniła pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka, wprowadziła także wymóg tworzenia w każdej gminie zespołów interdyscyplinarnych złożonych z przedstawicieli służb zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy.(PAP)

akw/ wkr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)