Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MPWiK: w 2015 r. 98 proc. stolicy zostanie skanalizowane

0
Podziel się

Do końca 2015 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w
Warszawie wybuduje 62 km sieci kanalizacyjnej - poinformował członek zarządu spółki Adam Chwieduk.
Dodał, że dzięki tej inwestycji 98 proc. miasta będzie mieć sieć wodno-ściekową.

bErnoAMl

Do końca 2015 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie wybuduje 62 km sieci kanalizacyjnej - poinformował członek zarządu spółki Adam Chwieduk. Dodał, że dzięki tej inwestycji 98 proc. miasta będzie mieć sieć wodno-ściekową.

Inwestycje w ramach kolejnego etapu projektu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" będą kosztowały ponad 1,5 mld zł. UE w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko dopłaci 926 mln zł.

Jak poinformował Chwieduk, projekt zakłada m.in. budowę 62 km sieci kanalizacyjnej w najmniej skanalizowanych dzielnicach: Wawer, Białołęka, Rembertów i Bemowo. Wybudowanych zostanie także 4 km sieci wodociągowej i 25 km sanitarnej. "To pozwoli pokryć siecią wodną i kanalizacyjną 98 proc. powierzchni miasta. W 2015 r. w pełni skanalizowane będą także zakłady produkcyjne" - dodał.

bErnoAMn

Projekt przewiduje również budowę kolektora Burakowski-Bis, który ułatwi przesył ścieków lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Inwestycja ma przede wszystkim odciążyć działający od ponad 50 lat kolektor Burakowski. Budowa ma się zakończyć pod koniec 2015 roku. Wartość kontraktu to ponad 193 mln zł.

MPWiK zmodernizuje także m.in. oczyszczalnię ścieków w Pruszkowie i ujęcie wody w wodociągu praskim; zakończy też remont wodociągu centralnego. Kupiony ma też być sprzęt do diagnostyki i naprawy sieci kanalizacyjnej.

Najdroższą inwestycją prowadzoną przez MPWiK w ramach realizowanego od 2004 roku programu "Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie" była budowa oczyszczalni ścieków Czajka. Wartość inwestycji przekroczyła 2,7 mld zł, z czego prawie 1 mld zł pochodziło z funduszy unijnych. Zakład położony na Białołęce przyjmuje 75 proc. ścieków z lewego brzegu Warszawy oraz nieczystości z prawobrzeżnych dzielnic.

100 proc. akcji MPWiK ma miasto stołeczne Warszawa. Spółka zatrudnia 2,5 tys. i zarządza ok. 3,3 tys. km sieci wodociągowej. Dziennie przedsiębiorstwo dostarcza 340 mln l wody i oczyszcza 380 mln l ścieków. (PAP)

bErnoAMt

mick/ pad/

bErnoAMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)