Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MRR chce, by Mazowsze uzyskało status regionu przejściowego

0
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zabiega, by w budżecie UE na lata
2014-2020 Mazowsze uzyskało status regionu przejściowego - poinformował dziennikarzy wiceminister
Marceli Niezgoda. Chodzi o to, by województwo zyskało jak najwięcej pieniędzy z UE.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zabiega, by w budżecie UE na lata 2014-2020 Mazowsze uzyskało status regionu przejściowego - poinformował dziennikarzy wiceminister Marceli Niezgoda. Chodzi o to, by województwo zyskało jak najwięcej pieniędzy z UE.

Mazowsze jest jedynym na razie regionem w Polsce, które przekroczyło poziom 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca. Oznacza to, że w kolejnym budżecie Mazowsze nie będzie już traktowane jako biedny region, tylko średniozamożny. Wiąże się z tym nie tylko mniejsza pula pieniędzy przyznawana na realizację polityki spójności, ale także inny podział tych pieniędzy - np. mniej środków na budowę dróg, a więcej na projekty dotyczące tzw. kapitału ludzkiego, czyli np. edukacji, szkoleń.

Jak wyjaśnił w piątek dziennikarzom Niezgoda, resortowi zależy, by Mazowsze i inne regiony, które po raz pierwszy przekroczyły poziom 75 proc. średniej unijnej PKB na mieszkańca, otrzymały specjalne warunki wsparcia. Chodzi o to, by warunki udzielania wsparcia unijnego dla tych regionów były maksymalnie zbliżone do tych, które obowiązują w najbiedniejszych regionach. Zgodnie z wyliczeniami MRR regionów, w których PKP na mieszkańca mieści się w przedziale 75-90 proc. średniej unijnej, jest w UE 51, a 17 z nich - w tym Mazowsze - przekroczyło pułap 75 proc. po raz pierwszy.

Przedstawiciele MRR poinformowali, że Komisja Europejska rozważa zmianę tzw. okresu referencyjnego - proponuje, by zamiast lat 2006-2008 przy obliczaniu PKB na mieszkańca brać pod uwagę lata 2007-2009. W takiej sytuacji Mazowsze z PKB na mieszkańca na poziomie 91 proc. średniej unijnej trafiłoby do grona najbogatszych regionów Unii.

Jak wynika z informacji przedstawianych przez resort, negocjacje dotyczące tego, które regiony zostaną uznane za przejściowe i na jakich warunkach otrzymają pieniądze z Brukseli, nie weszły jeszcze w decydującą fazę. Wśród krajów UE nie ma jeszcze zgody co do tego, czy regiony przejściowe powinny tworzyć osobną kategorię.

W latach 2007-13 Mazowsze otrzymało na realizację Regionalnego Programu Operacyjnego 1,83 mld euro, po kilku zmianach pula ta wzrosła do 1,86 mld euro. Ponadto region może korzystać z pieniędzy z programów zarządzanych centralnie, np. Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko czy Kapitał Ludzki. (PAP)

her/ amac/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)