Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MRR przyjmie strategię rozwoju regionalnego do końca lipca

0
Podziel się:

Kierownictwo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego powinno przyjąć do końca
lipca strategię rozwoju regionalnego - zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister tego resortu
Hanna Jahns. Jak zapewniła, strategia będzie również kładła nacisk na rozwój infrastruktury.

Kierownictwo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego powinno przyjąć do końca lipca strategię rozwoju regionalnego - zapowiedziała w czwartek w Sejmie wiceminister tego resortu Hanna Jahns. Jak zapewniła, strategia będzie również kładła nacisk na rozwój infrastruktury.

"Planujemy jej przyjęcie na kierownictwie (resortu - PAP) do końca miesiąca. Następnie trafi ona do konsultacji społecznych" - powiedziała. Dodała, że dokument ma być przyjęty przez rząd do końca roku.

Dodała, że będzie ona spójna z przedstawionym w połowie czerwca przez premiera Donalda Tuska raportem "Polska 2030. Wyzwania rozwojowe".

Do priorytetów polityki regionalnej - które wpisują się w 10 wyzwań reprezentowanych przez raport - zaliczyła m.in. "optymalne wykorzystanie potencjałów regionalnych". Wyjaśniła, że chodzi o tworzenie innowacji w poszczególnych regionach, reagowanie na negatywne trendy demograficzne, a także o działania sprzyjające powstawaniu nowych miejsc pracy i poprawiające bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Wiceminister rozwoju regionalnego przypomniała, że "raport podkreśla, że przyjęty w Polsce model rozwojowy musi wzmacniać dynamikę poszczególnych regionów, musi z nich +wyciągać+ to, co jest dla nich najlepsze".

"Krajową strategię rozwoju regionalnego będziemy opracowywać w oparciu o dostępne analizy, które mamy na poziomie krajowym, jak i europejskim. Opieramy się na modelach, które m.in. obecnie promuje OECD" - podkreśliła.

Raport, przygotowany przez zespół doradców strategicznych szefa rządu, kierowany przez Michała Boniego, premier zaprezentował w połowie czerwca. Określono w nim dziesięć najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed Polską w najbliższych dwóch dekadach. Wśród nich wymieniono m.in.: konkurencyjność, sytuację demograficzną, wysoką aktywność zawodową, odpowiedni potencjał infrastruktury, bezpieczeństwo energetyczno-klimatyczne, gospodarkę opartą na wiedzy, rozwój kapitału intelektualnego, solidarność i spójność regionalną, czy sprawne państwo. (PAP)

dol/ dym/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)