Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MRR rozpoczyna konsultacje Założeń Umowy Partnerstwa

0
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczyna konsultacje Założeń Umowy
Partnerstwa - dokumentu określającego, na co i w jaki sposób będą w Polsce przeznaczane fundusze
europejskie na lata 2014-20. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w piątek w Katowicach.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozpoczyna konsultacje Założeń Umowy Partnerstwa - dokumentu określającego, na co i w jaki sposób będą w Polsce przeznaczane fundusze europejskie na lata 2014-20. Pierwsze spotkanie w tej sprawie odbyło się w piątek w Katowicach.

"Założenia Umowy Partnerstwa będą negocjowane z Komisją Europejską. Zapisano w nich, na co chcemy wydawać pieniądze, w ramach jakich programów operacyjnych i dość ogólnie - jako że są to założenia - w jaki sposób to będzie wdrażane" - powiedziała dziennikarzom minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Piątkowe spotkanie rozpoczyna cykl 16 konferencji regionalnych, podczas których dokument będzie konsultowany z samorządami wojewódzkimi oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. "Bardzo zależało nam na tym, żeby jeszcze taką rozmowę przedwstępną przeprowadzić, bo z dokumentem, który nazywa się Umowa Partnerstwa, również będziemy jeździć i go pokazywać" - zaznaczyła Bieńkowska.

Minister zauważyła, że prace dotyczące zasad przeznaczenia unijnych środków trzeba prowadzić niezależnie od ostatecznego kształtu unijnego budżetu na lata 2014-20. "Taka rozmowa powinna się teraz odbyć, jeśli chcemy wystartować w drugiej połowie 2014 r., bo o pierwszej połowie już raczej mowy nie ma" - powiedziała.

Marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz wyraził zadowolenie, że proces konsultacji Założeń rozpoczyna się w woj. śląskim, które powinno być jednym z największych beneficjentów środków unijnych w przyszłym okresie programowania.

Matusiewicz podkreślił, że potencjalne różnice kwot jakie otrzyma Polska z unijnego budżetu na lata 2014-20 nie robią na nim wrażania i jego zdaniem niezależnie od negocjacji będzie to w przybliżeniu 300 mld zł.

"Stawiamy bardziej na tempo wydatkowania środków unijnych (...) Chodzi nam o to, by w 2014 r. ruszyć z tymi inwestycjami" - podkreślił i dodał, że trwa już przygotowywanie dokumentacji i wykupowanie gruntów pod inwestycje, które w przyszłym budżecie mają być projektami kluczowymi w woj. śląskim.

Resort rozwoju regionalnego zaznacza, kolejny budżet nie będzie prostą kontynuacją obecnego, bo zmieniają się wyzwania stojące przed Polską i priorytety. Na wsparcie unijne będą mogły liczyć jedynie dziedziny, które są istotne z punktu widzenia rozwoju kraju. Do najważniejszych zadań będzie należało powstrzymanie spadku liczby ludności i budowa gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności, dlatego wzrosną wydatki na te cele. Fundusze na transport mają wesprzeć modernizację kolei i głównych dróg, zmniejszą się natomiast nakłady na drogi lokalne.

Matusiewicz ocenił, że dla woj. śląskiego zmiana priorytetów jest dobra, bo największymi wyzwaniami regionu jest poradzenie sobie z gospodarką niskoemisyjną, unowocześnianie gospodarki.

Fundusze unijne w latach 2014-20 mają być wdrażane za pomocą 8 programów krajowych (zarządzanych przez MRR i resort rolnictwa), 1 programu ponadregionalnego, obejmującego wschodnią część Polski oraz 16 programów regionalnych. Z 40 do 60 proc. wzrośnie ilość środków zarządzanych na poziomie regionalnym. Minister przestrzegła też, że zdobycie unijnego dofinansowania będzie w przyszłej perspektywie trudniejsze niż dotychczas. "To będą trudniejsze pieniądze, jeszcze bardziej oglądane z wielu stron" - zaznaczyła.

Minister rozwoju regionalnego wyraziła nadzieję, że Polacy do 2020 r. zachowają entuzjazm, jaki towarzyszy dziś przy pozyskiwaniu unijnych pieniędzy. "Tylko dzięki temu udaje nam się robić to, co robimy i to jest naprawdę dostrzegane w Europie, że nie tylko robimy to, żeby +odbębnić+ i wydać pieniądze, ale robimy to z dużym entuzjazmem, bo jednak coś się zmienia w tym kraju" - podsumowała.

Przedstawiciele MRR podkreślają, że budżet UE na lata 2014-2020 będzie prawdopodobnie ostatnim tak hojnym dla Polski. Decyzje o sposobie podziału funduszy europejskich będą miały kluczowe znaczenie dla rozwoju kraju. Założenia Umowy Partnerstwa zawierają propozycje dotyczące m.in. celów i obszarów geograficznych Polski, których wsparcie jest szczególnie istotne dla rozwoju kraju.

Po przyjęciu Założeń przez rząd, rozpoczną się prace nad przygotowaniem projektu Umowy Partnerstwa. Będzie to kontrakt pomiędzy Polską a Komisją Europejską, w którym Polska pokaże, w jaki sposób chce zainwestować fundusze unijne. Na ostateczną treść Założeń będą mieć wpływ wyniki negocjacji nowych Wieloletnich Ram Finansowych, czyli wysokości budżetu na lata 2014-2020 (koordynuje je resort spraw zagranicznych) oraz pakietu rozporządzeń dla polityki spójności (koordynuje je MRR).(PAP)

kon/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)