Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej - w ramach apelacji

0
Podziel się:

Nieprawdziwe są doniesienia, iż likwidowane
będzie Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej, będzie ono
natomiast usytuowane w ramach struktur prokuratur apelacyjnych -
powiedział w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

Nieprawdziwe są doniesienia, iż likwidowane będzie Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej, będzie ono natomiast usytuowane w ramach struktur prokuratur apelacyjnych - powiedział w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

Wiceminister odpowiedział w ten sposób na pytanie Krystyny Grabickiej (PiS), która, przy okazji debaty w Sejmie, zapytała o poniedziałkowe doniesienie medialne, według których od 1 stycznia przyszłego roku miałoby przestać istnieć zrzeszające najlepiej wykwalifikowanych prokuratorów Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej.

Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej przy Prokuraturze Krajowej skupia ponad stu prokuratorów. Jego siedziba mieści się w Ministerstwie Sprawiedliwości, a także w 11 wydziałach zamiejscowych m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

"Po ponad roku funkcjonowania wydziałów ds. przestępczości zorganizowanej w ramach Prokuratury Krajowej nastąpi przywrócenie stanu poprzedniego, czyli usytuowanie tego biura w ramach prokuratur apelacyjnych" - mówił Wrona.

Wrona dodał, że biuro będzie działało pod nadzorem Prokuratury Krajowej, ale "w ramach struktur prokuratur apelacyjnych".

Wiceminister zaznaczył, że "wydaje się sytuacją nienormalną z punktu widzenia sprawnego kierowania (...), żeby praca liniowa polegająca na prowadzeniu postępowań i zbieraniu dowodów odbywała się na szczeblu centralnym, w sytuacji, gdy obecnie prokuratury apelacyjne w ogóle nie prowadzą bezpośrednio żadnych postępowań przygotowawczych".

Wrona dodał, że według planów rządowych, po zmianach, w prokuraturach apelacyjnych będą biura ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji.

W listopadzie minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski mówiąc o znajdującym się w Sejmie projekcie dotyczącym rozdzielenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, powiedział, iż "nierozstrzygnięta jest tylko jedna kwestia, czy pozostaną prokuratury apelacyjne".

"Ministerstwo stoi konsekwentnie na stanowisku, że prokuratury apelacyjne powinny pozostać; choć jesteśmy gotowi rozmawiać o tym, żeby może zmienić co nieco ich kompetencje" - mówił Ćwiąkalski. Dodał, iż prokuraturom apelacyjnym można dołożyć nowe obowiązki oraz przenieść na stałe do nich biura do spraw przestępczości zorganizowanej. (PAP)

mja/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)