Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: dłuższa współpraca dot. infolinii dla ofiar przemocy w rodzinie

0
Podziel się:

Współpraca służb dotycząca infolinii interwencyjno-informacyjnej dla ofiar
przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" zostanie przedłużona do końca 2017 roku - poinformowano w
czwartek na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości.

Współpraca służb dotycząca infolinii interwencyjno-informacyjnej dla ofiar przemocy w rodzinie "Niebieska Linia" zostanie przedłużona do końca 2017 roku - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, komendant główny policji Marek Działoszyński oraz dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka podpisali aneks do porozumienia dotyczącego telefonu interwencyjno-informacyjnego "Niebieska Linia".

Infolinia działa od 4 stycznia 2011 roku. Pod numerem "Niebieskiej Linii" - 0 801 12 00 02 szybką pomoc mogą uzyskać ponownie zaatakowani, często przez osobę już wcześniej skazaną za ten rodzaj przestępczości.

Porozumienie umożliwiło szybką wymianę informacji pomiędzy ekspertami pracującymi w Ogólnopolskim Pogotowiu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", policjantami i kuratorami sądowymi. W praktyce już w momenciem, gdy ktoś zadzwoni z informacją o sytuacji związanej z przemocą w rodzinie, sprawdzane jest, czy sprawca był karany za ten rodzaj przestępczości, czy też np. jest na przepustce. Jeśli okaże się, że tak, zostaje zatrzymany przez policję, a o całej sprawie poinformowany będzie kurator, co rozpocznie procedurę związaną z jego powrotem do więzienia.

Infolinia powstała dzięki porozumieniu zawartemu w listopadzie 2011 roku pomiędzy resortem sprawiedliwości, policją i Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Działa w PARP, w oparciu o telefon "Niebieskiej Linii".

W ramach tego projektu resort sprawiedliwości przeszkolił pracowników PARP oraz konsultantów "Niebieskiej Linii" w zakresie przepisów prawa karnego materialnego, proceduralnego i wykonawczego, zmodernizowana została też baza danych rozmów telefonicznych i interwencji będąca w dyspozycji Agencji.

Porozumienie umożliwiło też stworzenie wspólnych procedur, ułatwiających wymianę informacji pomiędzy policja a kuratorami sądowymi, dotyczących sprawców przemocy w rodzinie, skazanych za popełnione przestępstwa.

"Naszym celem jest ochrona pokrzywdzonych poprzez stanowczą i szybką reakcję wobec sprawców przemocy w rodzinie, uprzednio skazanych przez sąd i pozostających w okresie próby, często pod dozorem kuratora sądowego, którzy ponownie dokonują aktów przemocy wobec swoich najbliższych" - powiedział w czwartek dziennikarzom minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Z danych resortu sprawiedliwości wynika, że w 2011 r. sądy skazały ponad 13 tys. sprawców przemocy w rodzinie, z czego wobec ponad 12 tys. orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem. Z tego w ponad 7 tys. przypadków orzeczono dozór kuratora sądowego. (PAP)

gdyj/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)