Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: kara pieniężna dla rodzica utrudniającego kontakt z dzieckiem

0
Podziel się:

Mozliwość nałożenia kary pieniężnej na rodzica utrudniającego kontakt z
dzieckiem przewiduje m.in. projekt zmian kodeksu cywilnego przygotowany przez resort
sprawiedliwości - poinformowano podczas wtorkowego szkolenia dla sędziów rodzinnych.

Mozliwość nałożenia kary pieniężnej na rodzica utrudniającego kontakt z dzieckiem przewiduje m.in. projekt zmian kodeksu cywilnego przygotowany przez resort sprawiedliwości - poinformowano podczas wtorkowego szkolenia dla sędziów rodzinnych.

Nowe przepisy prawne dotyczące praw dzieci m.in. w przypadku rozwodu były tematem szkolenia dla sędziów rodzinnych, zorganizowanego przez ministra sprawiedliwości i pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

Prawa dzieci do kontaktu z obojgiem rodziców, także po rozwodzie, obowiązek ustalania planu wychowawczego przy rozstrzyganiu o władzy rodzicielskiej, możliwość kierowania rodziców na terapię rodzinną oraz skuteczna egzekucja orzeczeń sądów - to główne zmiany w przepisach, na które podczas konferencji prasowej zwracali uwagę ministrowie Krzysztof Kwiatkowski i Elżbieta Radziszewska.

Szkolenie "Dobro dziecka w relacjach między rodzicami" dotyczyło nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która weszła w życie w czerwcu ubiegłego roku i objęła szereg zagadnień regulujących m.in. relacje między rodzicami i dziećmi.

Przed rozpoczęciem szkolenia ministrowie spotkali się z rodzicami i zwrócili uwagę na najważniejsze przepisy znowelizowanego kodeksu.

Jak podkreśliła Radziszewska, wprowadzone zmiany pozwalają na zapewnienie lepszej opieki rodziców nad dziećmi, także wtedy gdy się rozstają. "Cały czas jest problem, wyroki sądów rodzinnych nie są realizowane, rodzice nie potrafią się porozumieć dla dobra dziecka. Teraz dajemy sędziom do ręki narzędzie, które zmusi rodziców do porozumienia się w sprawie opieki nad dziećmi i realizacji wyroku" - mówiła Radziszewska.

Kwiatkowski przypomniał, że nowelizacja wzmocniła prawo dziecka do wysłuchania, zarówno przez rodziców, jak i przez sąd. Wprowadziła także tzw. plan wychowawczy, czyli porozumienie pomiędzy rodzicami dotyczące opieki nad dzieckiem, które powinni zawierać przy rozstaniu. Nowela umożliwiła również kierowanie rodziców, którzy nie mogą się porozumieć, na terapię rodzinną.

Minister sprawiedliwości zwrócił też uwagę na projekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego, który dotyczy wykonywania orzeczeń w sprawach dotyczących kontaktów rodziców z dziećmi.

Jak dodał sędzia Robert Zegadło z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, chodzi o wprowadzenie skutecznego środka wymuszającego wykonywanie orzeczeń sądu.

"Obecnie obowiązujące sankcje finansowe nie spełniają swojej roli, a przymusowe odebranie dziecka to - naszym zdaniem - środek zbyt drastyczny. Należało więc poszukać bardziej efektywnego środka. Zdecydowaliśmy się wprowadzić, na wzór krajów Beneluksu, karę pieniężną bez górnej granicy, którą rodzic utrudniający kontakty z dzieckiem będzie musiał płacić byłemu partnerowi" - mówił Zegadło.

Jak podkreślił Kwiatkowski, twórcy tego przepisu uznali, że może to być skutecznym bodźcem do wykonywania orzeczenia sądu. Dodał, że projekt czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. (PAP)

akw/ aja/ malk/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)