Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS podtrzymuje opinię o konstytucyjności przepisów ws. znoszenia sądów

0
Podziel się:

Nie ma ograniczeń konstytucyjnych dla tworzenia, znoszenia i określania
obszaru właściwości sądów rozporządzeniem; obecne przepisy nie naruszają niezależności sądów -
ocenił resort sprawiedliwości w opinii przekazanej do Trybunału Konstytucyjnego.

Nie ma ograniczeń konstytucyjnych dla tworzenia, znoszenia i określania obszaru właściwości sądów rozporządzeniem; obecne przepisy nie naruszają niezależności sądów - ocenił resort sprawiedliwości w opinii przekazanej do Trybunału Konstytucyjnego.

Opinia została sformułowana przez wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego w związku z pismem TK skierowanym do ministerstwa i odnosi się do dwóch wniosków złożonych w Trybunale przez grupę posłów PSL oraz Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem skarżących kwestie znoszenia sądów - istotne z punktu widzenia wolności obywatelskich - muszą być regulowane bezpośrednio w ustawie.

Królikowski zaznaczył w opinii, że minister sprawiedliwości jest odpowiedzialny za funkcjonowanie systemu wymiaru sprawiedliwości, w tym za stworzenie warunków organizacyjnych "gwarantujących maksymalną efektywność sądownictwa oraz realizację zasady prawa obywatela do sądu". "Wyodrębnienie władzy sądowniczej, przejawiające się w jej szczególnych kompetencjach oraz w usytuowaniu jej organów, nie oznacza jeszcze stanu, w którym podział władzy prowadzi do całkowitej izolacji sądownictwa od innych organów państwa" - dodał Królikowski.

Według resortu sprawiedliwości przewidziany w zaskarżonych przepisach tryb tworzenia sądów i określania obszarów ich właściwości "nie ma wpływu na prawa i wolności obywateli do zainicjowania postępowania sądowego, gwarancji proceduralnych w jego prowadzeniu i wydania wyroku". "Również w jakikolwiek sposób nie ingeruje w zagwarantowaną przepisami ustawowymi sferę bezstronności, niezawisłości i niezależności, tak sędziów w nim orzekających, jak też samego sądu" - oceniło MS.

Wiceminister przypomniał, że także tworzenie sądów administracyjnych nie dokonuje się w drodze ustawy, tylko aktu prawnego niższej rangi, jakim jest rozporządzenie prezydenta.

W lipcu zeszłego roku Krajowa Rada Sądownictwa zdecydowała o zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego przepisu Prawa o ustroju sądów powszechnych, który dotyczy upoważnienia szefa resortu sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia sądów oraz ustalania ich siedzib i obszarów właściwości w drodze rozporządzenia. Zaskarżony został też zapis Prawa o ustroju sądów wojskowych, upoważniający szefa MON w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości do tworzenia i znoszenia w drodze rozporządzenia sądów wojskowych. Inny wniosek w sprawie tworzenia i znoszenia sądów na mocy rozporządzenia skierowali też do TK w czerwcu posłowie PSL.

Oba wnioski zostały połączone przez Trybunał do wspólnego rozpoznania, na razie jednak nie został jeszcze wyznaczony termin rozprawy.

W listopadzie ubiegłego roku w stanowisku skierowanym do TK przepisy o tworzeniu i znoszeniu sądów na mocy rozporządzenia za zgodne z konstytucją uznał prokurator generalny Andrzej Seremet.

Wnioski do TK zostały wywołane - wprowadzonymi już w życie - planami resortu dotyczącymi reorganizacji sądów rejonowych. Od nowego roku 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem reorganizacji - jak wskazuje resort - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia pracą sędziów.

Reforma wywołała sprzeciw wśród samorządowców z miejscowości, w których znajdowały się zniesione sądy. Protestowały też stowarzyszenia sędziowskie i pracownicy reorganizowanych sądów. W Sejmie trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy o okręgach sądowych, który - w przypadku uchwalenia - przywróciłby dotychczasową strukturę sądów rejonowych.(PAP)

mja/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)