Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MŚ: Polska sprzedała uprawnienia do emisji za 25 mln euro

0
Podziel się:

- Wydział Prasowy Ministerstwa Środowiska informuje:

- Wydział Prasowy Ministerstwa Środowiska informuje:

9 listopada minister Nowicki podpisał w Sopocie pierwszą umowę Polski na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce 25 mln euro na ochronę klimatu i wsparcie wdrażania pakietu energetyczno-klimatycznego. Transakcja uruchamia łącznie pół miliarda środków dla polskiej gospodarki. Wkrótce ruszą pierwsze programy umożliwiające ich wykorzystanie na inwestycje związane z biogazem, biomasą i modernizacją sieci energetycznych.

Pierwsza polska umowa na sprzedaż jednostek AAU (Assigned Amount Unit, jednostki przyznanej emisji CO2 w systemie ONZ)
została podpisana 9 listopada w czasie szczytu polsko-hiszpańskiego w Sopocie z udziałem premiera Donalda Tuska i premiera Jose Luisa Zapatero. Umowę zawarto pomiędzy ministrem środowiska Polski Maciejem Nowickim a Josue Tanaką, dyrektorem pionu klimatycznego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, w obecności ministra środowiska Hiszpanii.

Kwota umowy to 25 mln euro, które zgodnie z obowiązującą od września ustawą o zarządzaniu handlem emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji zostaną przeznaczone na inwestycje w zakresie ochrony klimatu. To początek sprzedaży przez nasz kraj uprawnień do emisji w ramach Protokołu z Kioto. Równolegle z umową sprzedaży jednostek AAU Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiera umowę na kredyt z EBI i EBOR. Oznacza to, że na rynku pojawi się ponad 500 mln zł, które będą dostępne dla polskich przedsiębiorców. Część środków będzie dostępna w formie dotacji, część w formie atrakcyjnej pożyczki.

- To otwarcie drogi do kolejnych transakcji. Rozpoczęcie handlu emisjami w ramach Protokołu z Kioto było jednym z moich priorytetów, kiedy objąłem stanowisko 2 lata temu. Od tego czasu przygotowaliśmy ustawę, która tworzy cały system możliwości zarabiania na emisjach. I dziś dzięki tej ustawie podpisujemy pierwszą umowę, na której Polska zarobi 25 mln euro. To naprawdę historyczne wydarzenie - podkreślił minister Maciej Nowicki.

Pieniądze trafią na specjalny rachunek klimatyczny obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą z nich finansowane inwestycje służące redukcji gazów cieplarnianych. Pomoże nam to m.in. wywiązać się z naszych unijnych zobowiązań w ramach pakietu energetyczno-klimatycznego. Powstaje nowa pula środków, z której będą mogli korzystać beneficjenci z całego kraju. Już wkrótce ruszą programy "Biogazownia w gminie", "Elektrociepłownie na biomasę" oraz "Program modernizacji sieci energetycznych pod kątem przyłączenia elektrowni wiatrowych". Wśród kolejnych programów, które zostaną uruchomione następnie, znajdą się też termomodernizacja i sieci ciepłownicze.

Nasz kraj posiada trzecią co do wielkości nadwyżkę jednostek AAU na świecie: ok. 500 mln jednostek za lata 2008-2012 (po Rosji i Ukrainie). Nadwyżka jest wynikiem bardzo trudnej i kosztownej restrukturyzacji polskiej gospodarki przeprowadzanej po 1990 roku. Osiągnięcia te wynikają w mniejszym stopniu z upadku niektórych energochłonnych przedsiębiorstw w okresie transformacji, w większym stopniu z działań na rzecz środowiska: ustanowieniu kompleksowego systemu finansowego dla środowiska, w dalszej kolejności sprawnemu dostosowywaniu naszych krajowych wymogów do restrykcji unijnych.

Polsce udało się zredukować emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc., podczas gdy zobowiązanie z protokołu wynosiło 6 proc. Jednocześnie w Polsce w ciągu minionych dwudziestu lat poziom PKB w Polsce uległ zwiększeniu o 70 proc.

Polska prowadzi negocjacje z innymi zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek krajami. Kolejna spodziewana transakcja to umowa z Irlandią.


GIS: Green Inwestment Scheme - System Zielonych Inwestycji

- System tworzony przez państwa, które podpisały Protokół z Kioto.

- Protokół z Kioto (podpisany przez Polskę w 1998, wszedł w życie w 2005) zakłada możliwość handlu jednostkami przyznanej emisji (AAU - Assigned Amount Unit) pod warunkiem przeznaczenia uzyskanych w ten sposób środków finansowych na cele i projekty z zakresu ochrony klimatu.

- 1 AAU = ekwiwalent 1 tony CO2.

- Podstawą wyliczeń były pierwsze inwentaryzacje emisji składane na podstawie Konwencji klimatycznej ONZ uwzględnieniem celów redukcyjnych, które określa Protokół z Kioto.

GIS w Polsce

- Dla Polski rok bazowy od którego liczy się spadek emisji to 1988 (emisja roczna wówczas - ok. 563 mln ton CO2).

- Zgodnie z protokołem Polska zobowiązała się do redukcji emisji o 6 proc., a osiągnęła 30 proc. redukcji - stąd nadwyżka.

- "Ustawa o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji" uchwalona przez sejm 17 lipca 2009, weszła w życie 18 września 2009. Określa 10 obszarów tematycznych, w jakich mogą być realizowane projekty finansowane w ramach GIS.

- Rozporządzenie Rady Ministrów (przyjęte przez RM 20 października 2009, jeszcze nie ogłoszone) doprecyzowuje rodzaje zielonych inwestycji (programy), jakie mogą być finansowane w ramach GIS (poprawa efektywności energetycznej, zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki i zapotrzebowania na energię, czyste technologie węglowe, odzysk i wykorzystanie metanu, OZE i inne).

Na co i w jakiej formie możemy przeznaczyć uzyskane przychody?

- Zasada tzw. "zazieleniania przychodów" uzyskanych ze sprzedaży jednostek AAU polega na inwestowaniu tych środków w dalsze ograniczanie emisji gazów cieplarnianych (działania mitygacyjne), działania adaptacyjne do zmian klimatu, kampanie społeczne.

- Katalog działań określa szeroko nowa ustawa, a RM ma prawo, na drodze rozporządzenia, ustalić obszary priorytetowe - obecnie jest opracowanych 5 programów priorytetowych: - OZE - biomasa - OZE - biogaz - Modernizacja sieci energetycznych w celu podłączania farm wiatrowych - Termomodernizacja - Sieci ciepłownicze

- Zawierana z partnerem umowa może regulować, na jakie obszary lub wręcz na jaki rodzaj projektów przekazywane środki mogą być wydane.

- Przychody ze sprzedaży AAU będą trafiały do NFOŚiGW na jedyny zamknięty subfundusz, z którego nawet w perspektywie wieloletniej nie będzie można przemieszczać (pożyczać) środków na inne cele. Środki te będą mogły trafić wyłącznie na dotacje (dopłaty do oprocentowania lub kapitału) i wyłącznie na projekty "zazieleniające" te przychody.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW)

- Największa i najbardziej wiarygodna instytucja w systemie finansowania ochrony środowiska w Polsce od 20 lat (doświadczenie w obrocie środkami pomocowymi oraz statutowymi, pochodzącymi ze źródeł krajowych - przeznaczanymi na cele związane z ochroną środowiska, doświadczenie kadry w zarządzaniu projektami i programami w tym obszarze).

- Krajowy operator systemu zielonych inwestycji:

- opracowuje programy priorytetowe, - opracowuje regulaminy naboru wniosków (opiniuje Rada Konsultacyjna, - zatwierdza Ministerstwo Środowiska), - przeprowadza nabór wniosków, po czym je ocenia, - tworzy listę rankingową projektów (opiniuje Rada Konsultacyjna, zatwierdza MŚ), - uczestniczy w pracach zespołu negocjacyjnego (decyzją ministra), - zarządza zgromadzonymi środkami, - stanowi Sekretariat Rady Konsultacyjnej przy Ministrze Środowiska (Rada Konsultacyjna to organ doradczy przy ministrze środowiska, w którego skład wchodzą przedstawiciele ministerstw Nauki, Gospodarki, Finansów, Skarbu, Środowiska, Rolnictwa, Transportu oraz przedstawiciel Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami),

- Prezes NFOŚiGW uczestniczy w negocjacjach umów o transakcjach kupna-sprzedaży jednostek uprawnień do emisji w ramach systemu GIS.

Na jakim etapie organizacyjnym jesteśmy?

- Programy priorytetowe są opracowywane w departamentach merytorycznych, - Trwają prace nad projektem podręcznika dot. zasad dofinansowania w ramach GIS, - Ogłoszony został Program Systemu Zielonych Inwestycji (GIS) "Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej", - Pierwsze ogłoszenie o naborze wniosków w ramach ww. konkursu powinno się pojawić w pierwszym kwartale 2010, - Zapowiedź konkursów na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: http://www.nfosigw.gov.pl/site/images/Program_Systemu_Zielonych_Inwestycji_GIS_2009.pdf

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)