Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: trwają prace nad europejskim nakazem ochrony

0
Podziel się:

Parlament Europejski zajmie się projektem wprowadzenia tzw. europejskiego
nakazu ochrony (ENO) zapewniającego ofierze ochronę przed nękaniem przez sprawcę w całej UE -
poinformował resort sprawiedliwości. Projekt w tej sprawie to inicjatywa Polski i Hiszpanii.

Parlament Europejski zajmie się projektem wprowadzenia tzw. europejskiego nakazu ochrony (ENO) zapewniającego ofierze ochronę przed nękaniem przez sprawcę w całej UE - poinformował resort sprawiedliwości. Projekt w tej sprawie to inicjatywa Polski i Hiszpanii.

"Każdy pokrzywdzony, który w swoim macierzystym kraju uzyska ochronę, w toku toczącego się postępowania, przed nękaniem go ze strony przestępcy będzie mógł liczyć na to, że ta ochrona będzie stosowana we wszystkich krajach UE" - wyjaśniał dziennikarzom w poniedziałek na konferencji prasowej wiceminister sprawiedliwości Zbigniew Wrona.

Jak wskazał, inicjatywa zmierza do wzmocnienia ochrony pokrzywdzonego przed próbami nękania go przez sprawcę w wypadkach przemieszczenia się tego sprawcy do innego kraju, w ślad za ofiarą. "Inicjowanie postępowania w przedmiocie wydania ENO będzie uzależnione od wniosku osoby chronionej, zarówno gdy zamierza ona zmienić miejsce pobytu, jak również, gdy już przeniosła się do innego państwa członkowskiego UE" - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ochrona na mocy ENO polegać miałaby na respektowaniu we wszystkich państwach Unii ograniczeń nałożonych na sprawcę i polegających na przykład na zakazie kontaktowania się z ofiarą lub zbliżania się do jej miejsca zamieszkania.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że inicjatywa ma charakter nowatorski i wzbudziła ożywione dyskusje w UE. "Mam nadzieję, że w perspektywie kilku lub kilkunastu miesięcy będziemy mogli powiedzieć o przyjęciu całkowicie nowego rozwiązania prawnego trochę podobnego do europejskiego nakazu aresztowania (ENA)" - zaznaczył minister.

Projekt dyrektywy w sprawie ENO, jak podało ministerstwo, został zarekomendowany w piątek przez Radę Ministrów Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych UE. Obecnie projekt trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego.

Od momentu wstąpienia Polski do UE w naszym systemie prawnym funkcjonuje już mechanizm ENA. Europejski nakaz aresztowania jest decyzją sądu państwa członkowskiego UE, wydawaną w celu aresztowania i przekazania przez inne państwo członkowskie osoby dla przeprowadzenia postępowania karnego lub wykonania kary pozbawienia wolności. ENA - według założeń ustawodawcy i konwencji ramowej UE - ma służyć przyspieszeniu obrotu prawnego w sprawach karnych i jest "uproszczoną ekstradycją". (PAP)

mja/ wkr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)