Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: trwają prace nad przepisami dot. mediacji

0
Podziel się:

Mimo wstrzymania prac nad projektem ustawy o mediatorach wciąż
przygotowywane są zmiany przepisów o postępowaniu mediacyjnym, jednak muszą być one "głęboko
przemyślane" i poprzedzone szerszymi badaniami - podało w czwartek ministerstwo sprawiedliwości.

Mimo wstrzymania prac nad projektem ustawy o mediatorach wciąż przygotowywane są zmiany przepisów o postępowaniu mediacyjnym, jednak muszą być one "głęboko przemyślane" i poprzedzone szerszymi badaniami - podało w czwartek ministerstwo sprawiedliwości.

W czwartek, po raz trzeci w naszym kraju, obchodzono Międzynarodowy Dzień Mediacji. Jego celem jest popularyzacja tej instytucji prawnej i jej upowszechnienie - podczas bezpłatnych porad i konsultacji. Mediacja to pozasądowy proces dochodzenia do porozumienia w sytuacji konfliktu - przy udziale osoby trzeciej, neutralnej i bezstronnej - mediatora.

Od 1998 r. mediacje są możliwe w polskim postępowaniu karnym, zarówno na etapie sądowym, jak i przygotowawczym. Od 2001 r. mediacje można stosować w sprawach nieletnich, a od 2005 r. jest ona możliwa w procedurze cywilnej. Jak już jednak wcześniej wskazywała część prawników, przepisy dotyczące mediacji są w polskim prawie rozproszone i być może wymagają uregulowania w odrębnym akcie prawnym.

W ubiegłym roku w resorcie rozważany był roboczy projekt ustawy o mediatorach i zasadach prowadzenia mediacji w sprawach skierowanych przez organy sądowe. Przewidywał on m.in. jednolite określenie wymogów dotyczących mediatorów oraz zasad i trybu postępowania mediacyjnego - w sprawach m.in. karnych, cywilnych, a także o wykroczenia.

"Ocena projektu, wskazująca na ogólność proponowanych rozwiązań i ich kontrowersyjność, zadecydowała o wstrzymaniu w ministerstwie sprawiedliwości dalszych nad nim prac" - powiedziała PAP rzeczniczka resortu Joanna Dębek.

Jak dodała, prace nad odpowiednimi zmianami legislacyjnymi są jednak wciąż prowadzone w powołanej przy ministrze sprawiedliwości Społecznej Radzie ds. Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów. "Różne stanowiska zajmowane są w przedmiocie statusu mediatora, profesjonalizacji i certyfikacji zawodu oraz wynagrodzenia za prowadzenie mediacji" - zaznaczyła Dębek.

Według rozważanych przed rokiem zmian miał być wprowadzony podział na mediatorów zawodowych i społecznych. Zawodowym mediatorem nie mógłby być jednak m.in. czynny zawodowo sędzia, prokurator, adwokat. Z kolei mediator społeczny mógłby działać jedynie przy mediatorze zawodowym i prowadzić mediacje przydzielone mu przez mediatora zawodowego. Mediatorzy zawodowi mogliby funkcjonować w ramach ośrodków mediacyjnych powoływanych przez samorządy.

Część prawników wskazywała wówczas, że mało czytelny pozostawał podział na mediatorów zawodowych i społecznych. Ponadto nie wiadomo było, czy znajdą się odpowiednie fundusze na ośrodki powołane przez władze samorządowe.

"Projekt ustawy został wycofany i według mnie to był błąd, bo nawet jeśli to był projekt ułomny, to należało nad nim pracować, a nie odrzucić go w całości" - powiedział PAP prezes Polskiego Centrum Mediacji Jerzy Książek. Jak dodał, uregulowania ciągle wymaga na przykład kwestia podwyższenia wynagrodzeń mediatorów, co podniosłoby prestiż zawodu.

Obecne przepisy nie precyzują szczegółowo wymogów wobec mediatorów. Na przykład zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego mediatorem "może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych". Roli tej nie może pełnić sędzia, nie dotyczy to jednak sędziów w stanie spoczynku. Organizacje społeczne i zawodowe mogą prowadzić listy stałych mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne.(PAP)

mja/ pz/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)