Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: trzeba podpisać konwencję ONZ ws. wymuszonych zaginięć

0
Podziel się:

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zwrócił się do rządu o zgodę na
podpisanie Konwencji ONZ w sprawie ochrony osób przed wymuszonym zaginięciem, czyli bezprawnym
aresztem lub porwaniem przez funkcjonariuszy państwa - poinformował resort sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zwrócił się do rządu o zgodę na podpisanie Konwencji ONZ w sprawie ochrony osób przed wymuszonym zaginięciem, czyli bezprawnym aresztem lub porwaniem przez funkcjonariuszy państwa - poinformował resort sprawiedliwości.

W ocenie MS podpisanie tej konwencji przez nasz kraj będzie "wydarzeniem ważnym, wyrazem woli przyłączenia się Polski do wysiłków ONZ dążących do wyeliminowania tej zbrodni prawa międzynarodowego".

Zgodnie z przyjętą w konwencji definicją pod pojęciem "wymuszonego zaginięcia" jest rozumiane zatrzymanie, aresztowanie, uprowadzenie lub jakakolwiek inna forma pozbawienia osoby wolności, dokonana przez przedstawicieli państwa albo przez osoby "działające z upoważnieniem, pomocą lub milczącą zgodą państwa". Takie bezprawne zatrzymanie jednocześnie jest połączone z odmową przyznania faktu pozbawienia wolności lub ukrywaniem losów bądź miejsca pobytu zaginionej osoby, co powoduje, że znajduje się ona poza ochroną prawa.

Konwencja zobowiązuje sygnatariuszy do osądzenia i surowego karania sprawców wymuszonych zaginięć. Zakazuje także przetrzymywania osób pozbawionych wolności bez kontaktu ze światem zewnętrznym, zwłaszcza z rodziną i prawnikiem.

Ponadto dokument m.in. uznaje prawa rodziny do odszkodowania, wymaga poszukiwania zaginionych osób, a w razie ich śmierci odnalezienia szczątków i zwrócenia ich bliskim. Konwencja zobowiązuje także państwa do ścigania sprawców wymuszonych zaginięć przebywających na ich terytorium, niezależnie od miejsca popełnienia przestępstwa, a następnie ich ekstradycji do innego państwa lub przekazania do Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Jednocześnie konwencja powołuje - składający się z dziesięciu ekspertów "o wysokich kwalifikacjach moralnych, posiadających uznaną wiedzę w dziedzinie praw człowieka, występujących w imieniu własnym oraz charakteryzujących się niezależnością i bezstronnością" - Komitet do spraw Wymuszonych Zaginięć.

Jak wskazał resort sprawiedliwości, państwa mają mu przedkładać raporty z wykonania konwencji, a osoby pokrzywdzone, czyli ofiary wymuszonego zaginięcia lub członkowie ich rodzin, mogą składać do niego skargi.

"Prawo polskie już teraz nakazuje rejestrację każdego faktu pozbawienia wolności, surowo karze tortury i bezprawne uwięzienie, a więc związanie się konwencją nie wymaga daleko idącej zmiany przepisów i będzie nakładać na Polskę przede wszystkim obowiązki sprawozdawcze" - ocenia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Konwencja - licząca 45 artykułów - została przyjęta w grudniu 2006 r. Jest pierwszą powszechną umową międzynarodową całościowo poświęconą zagadnieniu wymuszonych zaginięć i ochronie ich ofiar. Dotychczas podpisało ją 91 państw, a ratyfikowało 37, w tym sześciu członków Unii Europejskiej. (PAP)

mja/ bos/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)