Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: w ostatnim tygodniu kilka tysięcy porad dla pokrzywdzonych

0
Podziel się:

Podczas tegorocznego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw instytucje wymiaru
sprawiedliwości udzieliły kilku tysięcy bezpłatnych porad; spora ich część dotyczyła przemocy
domowej - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

Podczas tegorocznego Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw instytucje wymiaru sprawiedliwości udzieliły kilku tysięcy bezpłatnych porad; spora ich część dotyczyła przemocy domowej - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości.

Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest organizowany w Polsce od kilku lat; w tym roku trwał od 22 do 28 lutego. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwami. Podsumowaniem akcji była konferencja resortu sprawiedliwości pt. "Wzmacnianie systemu pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w Polsce". Wzięli w niej udział przedstawiciele sądów, prokuratur i organizacji pozarządowych.

Jak powiedziała wicedyrektor departamentu praw człowieka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk, według wstępnych danych - zebranych w piątek w siedzibach sądów, prokuratur i okręgowych rad adwokackich - udało się udzielić kilku tysięcy porad prawnych. Pełne dane podsumowujące akcję resort ma przedstawić jeszcze w tym tygodniu.

"Szczególną uwagę jednostki prokuratury zwracały na dużą potrzebę pomocy w odniesieniu do przemocy domowej" - zaznaczyła Kruk. Dodała, że w ostatnim tygodniu prokuratorzy wielokrotnie przyjmowali zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub informowali osoby pokrzywdzone o działaniach, jakie mogą one podjąć.

Według danych resortu, liczba porad udzielonych przez prokuratorów wyniosła ok. 3,5 tys., to wynik podobny do tego sprzed roku. Z kolei pracownicy sądów i dyżurujący w nich przedstawiciele organizacji pozarządowych przyjęli około 2 tys. osób, nieco mniej niż w zeszłym roku. Ponad 250 porad udzielili również adwokaci.

"Zwrócić też trzeba uwagę na inny walor tegorocznej akcji, czyli na współpracę nawiązaną z organizacjami pozarządowymi i samorządowymi. Zarówno prokuratury i sądy liczą na to, że ta współpraca przebiegać będzie w sposób ciągły i stanie się normalną praktyką" - zaznaczyła Kruk.

W Polsce działa już sieć 16 Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Powstały one w ramach realizowanego od 2007 r. projektu "Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw", który jest finansowany z funduszy europejskich. W ośrodkach, zlokalizowanych przy już działających organizacjach pozarządowych, udzielana jest bezpłatna pomoc prawna, psychologiczna i socjalna ofiarom przestępstw.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski powiedział dziennikarzom, że dzięki tym ośrodkom osoba pokrzywdzona może w jednym miejscu uzyskać wszechstronną pomoc prawną, psychologiczną i społeczną. "W Polsce jest wiele setek organizacji społecznych, ale każda ma swoją specyfikę. Teraz udało się doprowadzić do sytuacji, że w każdym z ośrodków można uzyskać pomoc kompleksową" - zaznaczył.

Na potrzebę zbliżenia organizacji pozarządowych i wymiaru sprawiedliwości zwracali także uwagę przedstawiciele organizacji pozarządowych. Wskazywali także na potrzebę tworzenia filii ośrodków w mniejszych miastach.

W marcu 2009 r. minister sprawiedliwości Andrzej Czuma powołał specjalną Radę do Spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem. Opiniuje ona m.in. projekty nowych przepisów chroniących prawa ofiar przestępstw oraz inicjuje zmiany prawa i działania resortu.

W Polsce Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw jest organizowany od kilku lat. 12 lutego 2003 r. Sejm przyjął ustawę, w której ustanowił 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten ma służyć m.in. przypominaniu o sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. (PAP)

mja/ abr/ jra/

porady
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)