Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MŚ: w przyszłym tygodniu delegacja ONZ będzie wizytować Stadion Narodowy

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu komisja techniczna Konwencji Klimatycznej ONZ będzie
wizytować Stadion Narodowy, gdzie w listopadzie będzie organizowany 19 szczyt klimatyczny Narodów
Zjednoczonych - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

W przyszłym tygodniu komisja techniczna Konwencji Klimatycznej ONZ będzie wizytować Stadion Narodowy, gdzie w listopadzie będzie organizowany 19 szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych - poinformował PAP rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek.

Rzecznik dodał, że wizyta będzie trwała od 25 do 28 lutego. "Komisja przekaże przede wszystkim techniczne uwagi dotyczące samej organizacji konferencji, np. organizacji transportu, liczby miejsc dla mediów czy obserwatorów, spraw bezpieczeństwa" - wyjaśnił Mikusek.

Pytany, czy resort przewiduje inne miejsce niż Stadion Narodowy na organizację szczytu powiedział, że "resort nie bierze takiej możliwości pod uwagę".

Jak mówił na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami minister środowiska Marcin Korolec, 2013 rok jest szczególnym momentem w negocjacjach klimatycznego porozumienia, które miałoby obowiązywać od 2020 roku.

"2013 rok będzie początkiem globalnego procesu negocjacyjnego, który powinien się zakończyć w 2015 roku, by nowy instrument (polityki klimatycznej - PAP) mógł wejść w życie w 2020" - powiedział Korolec.

"To nie jest tylko teoretyczne wyzwanie. Podczas szczytu w Durbanie w 2011 roku, kiedy to założono, że negocjacje nt. nowego globalnego porozumienia klimatycznego będą trwały do 2015 roku, negocjatorzy mieli różne wizje jak ono miałoby wyglądać, a teraz te rozbieżności są jeszcze większe" - zaznaczył minister.

W Durbanie uzgodniono, iż globalne porozumienie ws. tzw. trzeciego okresu rozliczeniowego Protokołu Kioto będzie negocjowane od 2013 r. do 2015 r., okres ten ewentualnie ma zacząć się po 2020 r. W zeszłym roku zakończył się pierwszy okres rozliczeniowy. Państwa sygnatariusze zobowiązały się w tym czasie do określonej redukcji emisji CO2. Polska zredukowała emisję gazów cieplarnianych o 30 proc. przy wymaganych 6 proc.

Obecnie tylko UE oraz kilka innych państw zadeklarowało uczestnictwo w drugim okresie rozliczeniowym, który będzie trwał do 2020 r.

Jak wyjaśnił Korolec, zupełnie inaczej globalne porozumienie rozumieją negocjatorzy europejscy, amerykańscy, brazylijscy czy indyjscy. "Ta dyskusja, która będzie miała miejsce w tym roku, będzie miała podsumowanie w Warszawie i pokaże nam, jaki rodzaj porozumienia jest możliwy w 2015 roku. Z naszego punktu widzenia jest to o tyle ważne, ponieważ tłumaczymy naszym partnerom, że europejska polityka klimatyczna nie powinna być wyabstrahowana od rzeczywistości. Powinna się ona wpisywać w tą rzeczywistość, opierać się na niej i przede wszystkim mieć charakter globalny" - powiedział Korolec.

Zdaniem szefa resortu środowiska polityka klimatyczna UE powinna zostać określona "w momencie, kiedy będziemy wiedzieli, jaki instrument będzie funkcjonował na świecie od 2020 roku".

Pytany, jak jego zdaniem mogłoby wyglądać takie porozumienie powiedział, że powinno mieć ono inny charakter niż obowiązujący Protokół z Kioto. "To powinna być inna wartość. Nie powinno być np. sztucznego podziału na państwa rozwijające się i rozwinięte jak to np. rozumie teraz UE" - dodał Korolec.

Konferencje klimatyczne ONZ (tzw. COPy - Conferences of the Parties) to doroczne globalne szczyty, podczas których negocjuje się zakres działań na rzecz polityki klimatycznej. Polska organizowała już wcześniej szczyt klimatyczny ONZ. W 2008 r. Poznań gościł ponad 10 tys. osób, w tym przedstawicieli organizacji pozarządowych i blisko 190 delegatów z państw członkowskich Narodów Zjednoczonych. (PAP)

mick/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)