Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: w zeszłym roku do sądów trafiło ponad 14 mln spraw

0
Podziel się:

W zeszłym roku do sądów w naszym kraju wpłynęło ponad 14 mln spraw, z czego
najwięcej, ponad osiem mln, stanowiły sprawy cywilne - poinformował resort sprawiedliwości. Liczba
spraw wpływających do sądów konsekwentnie wzrasta od kilku lat.

W zeszłym roku do sądów w naszym kraju wpłynęło ponad 14 mln spraw, z czego najwięcej, ponad osiem mln, stanowiły sprawy cywilne - poinformował resort sprawiedliwości. Liczba spraw wpływających do sądów konsekwentnie wzrasta od kilku lat.

Łącznie w ubiegłym roku w sądach rozpatrywanych lub czekających na rozpatrzenie było 15 mln 940 tys. spraw - 14 mln, które wpłynęły, i 1,9 mln pozostałych z lat poprzednich. Spośród nich załatwiono 14 mln 103 tys. spraw, 1 mln 837 tys. pozostało do rozpatrzenia na rok 2013.

Z 14 mln 40 tys. spraw, które trafiły do sądów w 2012 r., cywilnych było 8 mln 277 tys., karnych i wykroczeniowych 2 mln 650 tys., gospodarczych 1 mln 445 tys., rodzinnych 1 mln 347 tys., z zakresu ubezpieczeń społecznych 201 tys. oraz pracy 120 tys.

W porównaniu z rokiem 2011 do sądów wpłynęło łącznie o 456 tys. spraw więcej. Tendencja wzrostowa utrzymuje się od dłuższego czasu - w 2010 r. liczba nowych spraw nie przekroczyła 13 mln, zaś w 2008 r. było ich nieco ponad 11 mln.

W ocenie resortu wskaźniki wpływu spraw wskazują na "poprawę załatwialności spraw w sądach mimo ciągłego wzrostu ich liczby".

"Pozytywnym zjawiskiem jest również zmniejszenie odsetka spraw rozpatrywanych przez sądy, w których czas trwania postępowania przekracza 12 miesięcy. Jeśli tendencja ta zostanie utrzymana, można sądzić, że nastąpi dalsza poprawa sprawności sądów powszechnych" - oceniła naczelnik ministerialnego wydziału statystyki i analiz wymiaru sprawiedliwości Justyna Kowalczyk.

W ocenie sędziego Bartłomieja Przymusińskiego ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" przedstawione dane nie budzą optymizmu. "W swojej pracy widzę, że spraw jest coraz więcej, zaś terminy między kolejnymi rozprawami są coraz dłuższe" - zaznaczył.

Przymusiński dodał, że w ciągu ostatnich kilku lat właściwie nie zmienia się liczba sędziów - obecnie jest ich około 9,9 tys. "Wiele nowych spraw w ostatnich dwóch latach wygenerował e-sąd, chodzi np. o dochodzenie przedawnionych wierzytelności. Ponadto być może odwołania od decyzji rentowych i emerytalnych powinny być rozpoznawane w sądach administracyjnych, a nie powszechnych" - zaznaczył sędzia. (PAP)

mja/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)