Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MS: wyniki opinii ws. śmierci Zirajewskiego - do końca stycznia

0
Podziel się

Wyniki ośmiu zleconych opinii biegłych na temat przyczyn zatoru płucnego i
śmierci Artura Zirajewskiego powinny być znane do końca stycznia - poinformował w piątek podczas
posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wiceminister sprawiedliwości
Stanisław Chmielewski.

bEhtMZUB

Wyniki ośmiu zleconych opinii biegłych na temat przyczyn zatoru płucnego i śmierci Artura Zirajewskiego powinny być znane do końca stycznia - poinformował w piątek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski.

Komisja na wniosek posłów PiS spotkała się z przedstawicielami resortu sprawiedliwości w celu wysłuchania informacji na temat okoliczności zgonu Zirajewskiego i podjętych w tym zakresie działań wyjaśniających.

3 stycznia Zirajewski - jeden z głównych świadków ws. zabójstwa gen. Marka Papały - zmarł na oddziale szpitalnym gdańskiego aresztu, wskutek zatoru tętnicy płucnej. Wcześniej, przez trzy dni, przebywał w gdańskim szpitalu z objawami zatrucia lekami. Lekarze stwierdzili też u niego zapalenie płuc. Dzień przed Bożym Narodzeniem Zirajewski dostał gryps, po którym spalił notatki, napisał list do żony i 28 grudnia zatruł się lekami nasennymi. Odsiadywał wyrok 15 lat więzienia za działalność w tzw. klubie płatnych zabójców. Śledztwo prowadzi gdańska prokuratura.

bEhtMZUD

"Osiem opinii w ogromnej większości będzie wykonanych do końca stycznia (...) my dzisiaj ze względu na dobro śledztwa niewiele więcej możemy powiedzieć, poza ujawnionymi już wstępnymi ustaleniami" - powiedział Chmielewski.

Z kolei wiceprokurator generalny Jerzy Szymański dodał, że najważniejszy, końcowy raport dotyczący okoliczności śmierci aresztanta powstanie "nie wcześniej niż w końcu lutego". "Z przyczyn technicznych po prostu pewne badania toksykologiczne wymagają określonego czasu" - dodał Szymański.

W związku ze stanowiskiem przedstawicieli resortu posłowie zdecydowali o przerwaniu piątkowego posiedzenia i wyznaczeniu jego kolejnego terminu około połowy lutego, gdy będą już dostępne pełniejsze i bardziej szczegółowe informacje w sprawie.

W resorcie działa specjalny zespół ds. wyjaśnienia okoliczności śmierci Zirajewskiego. W jego skład wchodzą m.in. Szymański, szef Służby Więziennej Kajetan Dubiel oraz naczelny lekarz więziennictwa. W początkach stycznia zespół przedstawił wstępne wyniki swych prac, o wstępnych hipotezach informowała też gdańska prokuratura. Jak informowano, jedna z prokuratorskich hipotez śmierci Zirajewskiego głosi, że mógł on próbować uciec, ale zażył zbyt dużo leków nasennych.

bEhtMZUJ

Efektem wstępnych ustaleń zespołu była również m.in. dymisja odpowiedzialnego za ochronę wiceszefa aresztu śledczego w Gdańsku, gdzie był osadzony Zirajewski. Przyczyną dymisji były nieprawidłowości, w efekcie których Zirajewski miał możliwość wysłania listu do żony z prośbą o przysłanie znacznej ilości tabletek nasennych. (PAP)

mja/ bno/ mag/

bEhtMZVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)