Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MS: zmniejszenie liczby schronisk dla nieletnich było zasadne

0
Podziel się:

Zmniejszenie w zeszłym roku liczby schronisk dla nieletnich było zasadne;
nie sprawdziły się obawy niektórych środowisk - sieć schronisk i zakładów poprawczych, która teraz
funkcjonuje, jest wystarczająca - ocenił w środę resort sprawiedliwości.

Zmniejszenie w zeszłym roku liczby schronisk dla nieletnich było zasadne; nie sprawdziły się obawy niektórych środowisk - sieć schronisk i zakładów poprawczych, która teraz funkcjonuje, jest wystarczająca - ocenił w środę resort sprawiedliwości.

Kwestia funkcjonowania schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych była jednym z tematów poruszonych podczas środowego posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawili posłom informację na temat resocjalizacji nieletnich w naszym kraju.

Latem ubiegłego roku resort sprawiedliwości dokonał zmian w sieci wówczas funkcjonujących schronisk. Spośród 16 tego typu placówek zlikwidowane zostały trzy: w Łańcucie, Pobiedziskach i Stawiszynie. Ministerstwo uzasadniało, że miejsca w schroniskach wykorzystywane są tylko w połowie.

Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski obecnie - mimo zmian - placówki te nadal dysponują nadmiarem miejsc. Spośród 492 miejsc w schroniskach wykorzystane jest 295. Z kolei zakłady poprawcze dysponują 1297 miejscami, zaś przebywają w nich 1003 osoby.

z ocenami resortu nie zgodził się przewodniczący NSZZ Pracowników Schronisk dla Nieletnich i Zakładów Poprawczych Tadeusz Pisarek. "Z ubolewaniem przyjmujemy fakt likwidacji niektórych schronisk" - mówił podczas posiedzenia komisji.

Pisarek dodał, że jest wiele sytuacji, które wymagają izolacji nieletniego i specjalistycznych badań psychologicznych, które można przeprowadzić w schronisku. Tymczasem - jak ocenił - coraz częściej młode osoby wymagające resocjalizacji zamiast do schronisk trafiają np. do młodzieżowych ośrodków wychowawczych, które w mniejszym stopniu są przygotowane na przyjmowanie tej grupy nieletnich.

Według Chmielewskiego ogólna tendencja w resocjalizacji - zgodnie ze standardami europejskimi - będzie zmierzała do umieszczania nieletnich w schronisku a następnie w zakładzie poprawczym tylko w wyjątkowych przypadkach. "Umieszczenie w schronisku jest ostatecznym środkiem, bo jest to analogia do tymczasowego aresztowania, czyli jest to pozbawienie wolności" - zaznaczył.

Zgodnie z przepisami nieletniego można umieścić w schronisku dla nieletnich, jeżeli grozi mu umieszczenie w zakładzie poprawczym z powodu podejrzenia o dokonanie przestępstwa, a zachodzi uzasadniona obawa ukrycia się nieletniego lub zatarcia śladów czynu karalnego, albo jeżeli nie można ustalić tożsamości nieletniego. Okres pobytu nieletniego w schronisku przed skierowaniem sprawy na rozprawę nie może trwać dłużej niż trzy miesiące, ze względu na szczególne okoliczności sprawy można ten pobyt przedłużyć maksymalnie o kolejny kwartał. (PAP)

mja/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)