Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSP chce do czerwca sprzedać 50 proc. akcji PAK-u i dwie kopalnie

0
Podziel się

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że resort
skarbu planuje do czerwca 2010 r. zamknąć transakcję sprzedaży 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni
Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) oraz dwóch kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin.

bEgCfgNx

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że resort skarbu planuje do czerwca 2010 r. zamknąć transakcję sprzedaży 50 proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK)
oraz dwóch kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin.

"Do końca 2009 roku, być może na początku przyszłego roku, odbierzemy analizy prywatyzacyjne i będziemy mogli podjąć procedurę zaoferowania inwestorowi branżowemu 50 proc. akcji PAK-u i dwóch kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin. Mamy świadomość, że bez tych kopalń PAK jest spółką mniej atrakcyjną" - podkreślił wiceminister skarbu.

Ocenił, że według optymistycznego scenariusza MSP, do czerwca przyszłego roku Skarb Państwa mógłby zbyć 50 proc. akcji PAK-u oraz dwie kopalnie.

bEgCfgNz

Bury podkreślił, że resort skarbu ma także scenariusze alternatywne. "Gdyby się okazało, że nie będzie inwestora na cały pakiet, to wtedy rozważymy jego podzielenie i sprzedaż oddzielnie PAK-u i osobno dwóch kopalń" - powiedział.

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. dostarcza na rynek ok. 8,5 proc. wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości producentem prądu, otrzymywanej z węgla brunatnego. W grudniu 1994 roku ZE PAK został przekształcony w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa. Od 1995 roku trwały przygotowania do prywatyzacji i restrukturyzacji spółki; w marcu 1999 r. inwestorem strategicznym PAK został Elektrim.

Kopalnie węgla brunatnego Konin i Adamów to obok KWB Bełchatów i KWB Turów, dwie z czterech kopalń węgla brunatnego w Polsce. Głównym odbiorcami ich surowca jest ZE PAK.(PAP)

dol/ bos/ jbr/

bEgCfgOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)