Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP: cztery firmy zainteresowane spółką Remag

0
Podziel się:

Cztery firmy odpowiedziały na zaproszenie resortu skarbu w sprawie kupna 85
proc. akcji katowickiej spółki Remag, jednej z największych firm dostarczających kombajny górnicze
do kopalń - poinformowało we wtorek ministerstwo skarbu.

Cztery firmy odpowiedziały na zaproszenie resortu skarbu w sprawie kupna 85 proc. akcji katowickiej spółki Remag, jednej z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń - poinformowało we wtorek ministerstwo skarbu.

Chodzi o cztery spółki z Katowic: Fabrykę Maszyn Famur, Kopex, TDJ Investments oraz Węglokoks.

Ministerstwo Skarbu Państwa nadzoruje firmę Remag od blisko trzech lat, kiedy została ona przekształcona z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

Prywatyzacja spółki prowadzona jest w trybie negocjacji. Ich przedmiotem będzie cena za nabywany pakiet akcji, program rozwoju (obejmujący m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału i inwestycje), zobowiązania dotyczące ochrony środowiska, ochrony interesów pracowników oraz gwarancje wykonania tych zobowiązań.

Remag produkuje i serwisuje maszyny górnicze, przede wszystkim kombajny chodnikowe. Zakład jest jedyną dużą firmą produkcyjną z sektora zaplecza górniczego, która nie została dotąd sprywatyzowana.

Remag buduje i remontuje kombajny chodnikowe (służące do drążenia wyrobisk, a nie urabiania węgla) w celu ich wynajęcia (leasingu) lub sprzedaży klientom. Kombajny z Remagu pracują w większości śląskich kopalń. Firma eksportuje też do Hiszpanii i Wietnamu, gdzie prowadzi roboty górnicze.

Przed przekształceniem w spółkę Skarbu Państwa, co nastąpiło jesienią 2006 r., kilkakrotne próby prywatyzacji Remagu podejmował wojewoda śląski. Jako przedsiębiorstwo państwowe zatrudniające wówczas ponad 800 osób Remag był największą firmą, dla której organem założycielskim był wojewoda. Rozważano przekształcenie go w spółkę pracowniczą lub sprzedaż. Ostatecznie zakład został skomercjalizowany.

Wcześniej rozważano m.in. połączenie kapitałowe Remagu ze spółkami węglowymi, na rzecz których świadczy usługi lub wsparcie działań na rzecz dalszej konsolidacji sektora zaplecza górniczego, którego firma jest częścią. (PAP)

dol/ drag/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)