Notowania

msp
06.10.2010 17:32

MSP: cztery oferty wiążące ws. kupna akcji Enei

Do resortu skarbu wpłynęły cztery oferty wiążące w sprawie kupna 51 proc. akcji Enei - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do resortu skarbu wpłynęły cztery oferty wiążące w sprawie kupna 51 proc. akcji Enei - powiedział PAP rzecznik Ministerstwa Skarbu Państwa Maciej Wewiór.

Dodał, że do 12 października resort wybierze dwóch inwestorów, z którymi będzie prowadził równoległe negocjacje. Nie ujawnił jednak nazw firm.

We wtorek w południe minął termin składania do MSP ofert wiążących na kupno Enei.

Resort skarbu chce sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji Enei. MSP ma 60,43 proc. akcji spółki, ale 9,43 proc. stanowią akcje pracownicze.

Wcześniej oferty wstępne na kupno poznańskiej grupy złożyło sześć podmiotów; resort skarbu podjął negocjacje z pięcioma potencjalnymi inwestorami Enei. Nie ujawnił jednak nazw firm, które znalazły się na tzw. krótkiej liście. Zdaniem MSP mogłoby to wpłynąć na ratingi tych podmiotów lub na kursy ich akcji, jeśli są one notowane na giełdzie.

UOKiK poinformował w tym tygodniu, że wniosek o przejęcie kontroli nad Eneą złożyła firma z Czech - Energeticky a Prumyslovy Holding oraz Kulczyk Holding.

Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart według wyceny giełdowej prawie 5 mld zł; resort będzie oczekiwał 10-20 proc. premii za przejęcie kontroli.

MSP już raz rozpisało postępowanie w sprawie sprzedaży Enei. W sierpniu 2009 roku resort zakwalifikował RWE jako jedynego oferenta w procesie prywatyzacji spółki. Ostatecznie, z powodu zbyt dużych rozbieżności cenowych, niemiecki koncern nie złożył wiążącej oferty.

W lutym tego roku Skarb Państwa sprzedał inwestorom instytucjonalnym poprzez giełdę 16,05 proc. akcji Enei, po 16 zł za akcję, schodząc (łącznie z akcjami pracowniczymi) do 60,43 proc. w kapitale spółki. Wartość oferty wyniosła 1,134 mld zł. MSP zapowiadało wówczas, że pakiet kontrolny Enei chce sprzedać inwestorowi branżowemu.

Drugim największym akcjonariuszem spółki jest Vattenfall, który w ofercie publicznej Enei objął 18,67 proc. akcji spółki.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice. (PAP)

dol/ jzi/ je/ gma/

Tagi: msp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz