Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP: dobre praktyki w 19 spółkach o kluczowym znaczeniu

0
Podziel się:

Ministerstwo Skarbu Państwa rekomenduje dobre praktyki w zakresie doboru
kandydatów na członków organów 19 spółek o kluczowym znaczeniu - podał resort we wtorek na swojej
stronie internetowej.

*Ministerstwo Skarbu Państwa rekomenduje dobre praktyki w zakresie doboru kandydatów na członków organów 19 spółek o kluczowym znaczeniu - podał resort we wtorek na swojej stronie internetowej. *

MSP wskazuje w komunikacie, że utrzymanie kontroli państwa nad spółkami samo w sobie nie gwarantuje im utrzymania silnej pozycji na otwartym rynku.

"Dynamiczny rozwój spółek z udziałem Skarbu Państwa, zapewniający im trwałą stabilność kondycji ekonomiczno-finansowej, jest możliwy tylko wówczas, gdy zapewni się im odpowiednią do skali i znaczenia prowadzonej działalności obsadę personalną na kluczowych stanowiskach menedżerskich i nadzorczych" - napisano w "Dobrych praktykach w zakresie doboru kandydatów na członków organów spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa".

Dodano, że dobre praktyki w zakresie doboru kandydatów na członków organów spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa, "wyznaczają standard praktyczny do zachowania którego Minister Skarbu Państwa sam będzie konsekwentnie dążył przy podejmowaniu decyzji o obsadzie stanowisk menedżerskich w Spółkach".

Resort zaznaczył, że rekomenduje stosowanie dobrych praktyk także radom nadzorczym spółek przy wyborze zarządów.

Według MSP postępowania ws. doboru składów osobowych organów spółek należy oprzeć na "jasnych i precyzyjnie określonych kryteriach merytorycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wymaganych: wiedzy, doświadczenia i umiejętności, jak również specyfiki danej Spółki". W postępowaniach takich powinna być prowadzona współpraca z profesjonalnymi doradcami, którzy mają m.in. poszukiwać i weryfikować kandydatów spełniających określone wymagania.

Minister zarekomendował też stosowanie "dobrych praktyk w odniesieniu do osób powoływanych do organów Spółek", w postępowaniach związanych z doborem składów osobowych organów podmiotów od nich zależnych.

Zgodnie z zaleceniami MSP do organu spółki powinny być powoływane osoby, które posiadają wyższe wykształcenie oraz m.in. doświadczenie w zakresie zarządzania firmami i branży objętej przedmiotem działalności spółki.

Ponadto osoby takie muszą cieszyć się nieposzlakowaną opinią oraz dawać gwarancję bezstronności, posiadają poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "tajne" (albo wyrażą zgodę na poddanie się postępowaniu mającemu na celu jego wydanie), korzystają z pełni praw publicznych.

"Do organu Spółki nie będą powoływane osoby w odniesieniu do których może to powodować ryzyko wystąpienia konfliktu interesów lub wywoływać podejrzenie o stronniczość lub interesowność" - zaznacza MSP.

Dyskwalifikujące będzie np. pełnienie funkcji na podstawie mandatu pochodzącego z wyborów w jednostce samorządu terytorialnego.

Na liście spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa znalazły się: Agencja Rozwoju Przemysłu, Bumar, Enea, Energa, Grupa Lotos, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, KGHM Polska Miedź, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System, PGE Polska Grupa Energetyczna, Polski Koncern Naftowy Orlen, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Powszechny Zakład Ubezpieczeń, Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń", Tauron Polska Energia, Totalizator Sportowy, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Zarząd Morskiego Portu Gdynia, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. (PAP)

mmu/ amac/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)