Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP liczy na zainteresowanie prywatyzacją spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej

0
Podziel się:

Resort skarbu państwa liczy na duże zainteresowanie prywatyzacją pierwszej
grupy spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. Memoranda informacyjne w tej sprawie pobrało
blisko 30 podmiotów, a do 15 września potencjalni inwestorzy mają czas na składanie ofert wstępnych
- poinformował we wtorek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Resort skarbu państwa liczy na duże zainteresowanie prywatyzacją pierwszej grupy spółek sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej. Memoranda informacyjne w tej sprawie pobrało blisko 30 podmiotów, a do 15 września potencjalni inwestorzy mają czas na składanie ofert wstępnych - poinformował we wtorek wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

"Realizacja projektu prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej, w której skład wchodzą Ciech SA, Zakłady Azotowe w Tarnowie i Zakłady Azotowe Kędzierzyn-Koźle, wkracza w finalną fazę" - ocenił Leszkiewicz podczas konferencji prasowej w Tarnowie. Konferencja poprzedziła rozpoczęcie II Forum Inwestycyjnego w tym mieście, które odbywa się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Jak zapowiedział wiceminister, na przełomie września i października resort chce mieć tzw. krótką listę potencjalnych inwestorów, a jeszcze w październiku wybrać jeden podmiot do ostatecznych negocjacji. Zgodnie z rządowym planem prywatyzacji, pierwsza grupa chemiczna ma zostać sprywatyzowana do końca tego roku. W przyszłym roku planowana jest prywatyzacja Zakładów Chemicznych w Policach oraz Zakładów Azotowych w Puławach.

Należąca do Skarbu Państwa Nafta Polska została upoważniona do zbycia 36,68 proc. kapitału zakładowego SP w spółce Ciech SA. Spółka zaprosiła też do negocjacji oferentów chętnych na zakup łącznych udziałów SP i Nafty Polskiej w Zakładach Azotowych w Tarnowie-Mościcach SA (52,56 proc.) oraz w Zakładach Azotowych Kędzierzyn-Koźle, ZAK SA (86,28 proc.).

Wszystkie trzy przedsiębiorstwa tworzą tzw. Wielką Syntezę Chemiczną. Resort skarbu, dzięki sprzedaży kontrolowanych przez siebie akcji tych trzech zakładów chemicznych, chce doprowadzić do ich konsolidacji. (PAP)

rgr/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)