Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP o sprawie budynku centrali IPN

0
Podziel się:

Minister Skarbu Państwa nie miał możliwości wyposażenia IPN w nieruchomość,
popierał zaś starania IPN o pozyskanie środków na jej zakup - podał w czwartek resort skarbu. W
środę IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.

Minister Skarbu Państwa nie miał możliwości wyposażenia IPN w nieruchomość, popierał zaś starania IPN o pozyskanie środków na jej zakup - podał w czwartek resort skarbu. W środę IPN ogłosił, że płaci 102 tys. euro miesięcznie za najem swej centrali w stolicy.

Rzecznika MSP Magdalena Kobos poinformowała PAP, że minister skarbu poparł starania IPN o pozyskanie środków budżetowych na zakup nieruchomości przy ul. Towarowej. "Z odpowiedzi Ministra Finansów wynika, że +w obecnej sytuacji finansów publicznych źródła sfinansowania przedmiotowego zadania należy poszukiwać przede wszystkim w budżecie IPN, który w ustawie budżetowej na 2012 r. kształtuje się na poziomie 223,2 mln zł+" - dodała rzeczniczka.

Wiceprezes IPN Agnieszka Rudzińska ujawniła w środę, że umowę najmu z "Ruchem" podpisano na warunkach komercyjnych. Podpisana pod koniec maja br. umowa najmu budynku przy ul. Towarowej reguluje stan prawny i warunki korzystania z niego przez IPN, ale też "znacząco obciąża budżet IPN o nieplanowany wydatek". Dotychczas IPN płacił "Ruchowi" miesięcznie ok. 30 tys. zł. Tak wielki wydatek z budżetu IPN spowoduje konieczność oszczędności, głównie w pionie naukowo-badawczym.

IPN podkreślał, że minister finansów nie odpowiedział na wnioski IPN o przeznaczenie środków z rezerwy celowej na ewentualny wykup gmachu przez Instytut, z rozłożeniem spłaty na klika lat. "Ruch" nie zgodził się zaś na obniżenie projektowanego czynszu - jak proponował IPN.

Dotychczas status siedziby Instytutu regulowało zawarte w 2000 r. porozumienie między firmą Ruch a Ministerstwem Skarbu w sprawie gospodarowania budynkiem. Porozumienie przewidywało wymianę nieruchomości przy ul. Towarowej na inną nieruchomość z zasobu Skarbu Państwa. Jak podkreśla IPN, nie zrealizowano tego porozumienia. "Ruch" niedawno wypowiedział umowę.

Kobos przypomniała, że Minister Skarbu Państwa nie miał możliwości wyposażenia państwowych jednostek organizacyjnych w nieruchomości niezbędne dla ich działalności. Pozostaje to w kompetencji organu, który wydaje akt o utworzeniu jednostki oraz właściwego miejscowo starosty (prezydenta miasta na prawach powiatu), który wskazuje nieruchomości na wyposażenie jednostki.

Według resortu skarbu wiele państwowych jednostek organizacyjnych boryka się z deficytem powierzchni biurowej, a sposobem na zaradzenie tym trudnościom bywa wynajmowanie pomieszczeń. W przypadku uzyskania możliwości gospodarowania przez Ministra Skarbu Państwa nieruchomościami o charakterze biurowym, kierownicy urzędów są o tym niezwłocznie informowani. Pozyskanie takich nieruchomości, np. w związku z likwidacją państwowej osoby prawnej lub poprzez dokonanie zamiany niezabudowanych działek należących do Skarbu Państwa na odpowiednie nieruchomości gminy, zdarza się jednak niezwykle rzadko.

Sytuacja IPN jest resortowi znana, ale z powyższych powodów (ograniczenie natury prawnej oraz ograniczony zasób nieruchomości) rozwiązaniem sytuacji może być: wskazanie przez prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy nieruchomości z zasobu skarbu państwa, która mogłaby zostać przeznaczona na potrzeby IPN lub zakup przez IPN nieruchomości na swoje potrzeby ze środków budżetowych.

Kobos podkreśliła, że minister skarbu nie był stroną porozumienia z Ruch SA odnośnie gospodarowania budynkiem przy ul. Towarowej; był wyłącznie stroną porozumienia odnośnie zamiany nieruchomości. W ramach zawartego porozumienia Minister Skarbu Państwa zobowiązał się wyłącznie do przekazania nieruchomości przy ul. Marszałkowskiej 3/5 jako "mienia polikwidacyjnego" do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa z przeznaczeniem jej na nieruchomość zamienną. "W dacie zawierania porozumienia stronom nie było wiadome iż wspomniana nieruchomość obciążona jest roszczeniami reprywatyzacyjnymi, które uniemożliwiły przeniesienie prawa własności z SP na Ruch SA" - dodała Kobos.

Z informacji MSP wynika, że próby zamiany nieruchomości Ruch SA, użytkowanej obecnie przez IPN, na nieruchomość z zasobu Skarbu Państwa, którym gospodaruje prezydent Warszawy, nie powiodły się, gdyż żadna ze złożonych Ruchowi ofert nie została zaakceptowana.

Kobos podkreśliła, że minister skarbu poparł starania IPN o pozyskanie środków budżetowych na zakup nieruchomości przy ul. Towarowej, lecz z odpowiedzi Ministra Finansów wynika, że "w obecnej sytuacji finansów publicznych źródła sfinansowania przedmiotowego zadania należy poszukiwać przede wszystkim w budżecie IPN, który w ustawie budżetowej na 2012 r. kształtuje się na poziomie 223,2 mln zł".

"Należy dodać, że w czasie rozmów, prowadzonych w tym roku z udziałem przedstawicieli MSP i IPN, proponowano Instytutowi przeniesienie działalności do budynku przy ul. Dominikańskiej 9. Propozycja ta została odrzucona z uwagi na konieczność poniesienia wydatków na przystosowanie nowej siedziby do potrzeb IPN" - podała Kobos.(PAP)

sta/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)