Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP ogłosiło krótką listę kandydatów na zakup akcji GPW

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź prezesa GPW
#

# dochodzi wypowiedź prezesa GPW #

22.07. Warszawa (PAP) - Ministerstwo Skarbu zakwalifikowało do kolejnego etapu prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych cztery zagraniczne parkiety. Chodzi o wiodące giełdy europejskie i amerykańskie: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext) - poinformował w środę resort skarbu.

"Wyżej wymienieni inwestorzy zostaną dopuszczeni do przeprowadzenia badania prawno-finansowego giełdy - due diligence, podczas którego będą mogli zapoznać się z dokumentami określającymi sytuację prawną i finansową spółki, spotkać się z zarządem GPW i zadawać mu pytania. Wiążące oferty kupna akcji GPW powinny zostać złożone we wrześniu br." - napisano w komunikacie.

"Wraz z rozpoczęciem fazy due diligence przez inwestorów branżowych MSP zaprosi członków giełdy do złożenia ofert kupna akcji GPW" - dodano.

Zdaniem prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego fakt, iż cztery największe światowe giełdy znalazły się na krótkiej liście świadczy o tym, że każda z nich wyraziła poważne zainteresowanie naszym rynkiem. "Potwierdza to nasze własne przekonanie, że GPW jest obecnie rynkiem o wymiarze europejskim, mającym już obecnie pozycję regionalnego lidera i ogromny potencjał dalszego wzrostu" - powiedział PAP Sobolewski.

Proces prywatyzacji GPW przebiega zgodnie z planem - deklaruje MSP. Zakończenie pierwszego etapu prywatyzacji, w którym sprzedanych zostanie od 51 proc. do 73,82 proc. akcji giełdy ma nastąpić przed końcem roku.

"Sprzedaż pozostałych 25 proc. plus jedna akcja planowana jest w ciągu następnych 2-3 lat. MSP dopuszcza także sprzedaż do 22,82 proc. akcji członkom giełdy, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc., lecz nie więcej niż na 10 proc. akcji przez jeden podmiot" - podkreślił resort. Dodał, że w Europie jedynie jeszcze giełdy na Malcie i Cyprze są nadal własnością państwa. "Prywatyzacja polskiej giełdy umożliwi jej międzynarodowy rozwój i dostęp do najnowocześniejszych technologii" - napisano w komunikacie. (PAP)

dol/ drag/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)