Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSP ogłosiło przetarg na doradcę przy sprzedaży Polic i Puław

0
Podziel się

Resort skarbu ogłosił przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego przy
sprzedaży Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police - poinformowało w poniedziałek
ministerstwo.

bEjbZwwl

Resort skarbu ogłosił przetarg na wybór doradcy prywatyzacyjnego przy sprzedaży Zakładów Azotowych Puławy i Zakładów Chemicznych Police - poinformowało w poniedziałek ministerstwo.

Zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 2 lutego. Jedynym kryterium przyznania zamówienia będzie najniższa cena.

Zgodnie z rządowym planem prywatyzacji, druga grupa chemiczna, w skład której wchodzą Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy, ma zostać sprywatyzowana w 2010 roku.

bEjbZwwn

ZCh Police zamknęły trzeci kwartał 2009 r. stratą netto w wysokości 95 mln zł. Od maja br. spółka realizuje program restrukturyzacyjny. Przewiduje on m.in. zmiany organizacyjne w obszarze sprzedaży i wzrost akwizycji, redukcję kosztów przez optymalizację posiadanych mocy produkcyjnych, zmniejszenie zatrudnienia i sprzedaż udziałów w spółkach zależnych.

W raporcie finansowym za trzeci kwartał 2009 r. zarząd ZCh Police podał, że do końca br. planowane wpływy z aktywizacji handlu mają wynieść 80,4 mln zł, redukcja kosztów ma przynieść 118,4 mln zł, redukcja zatrudnienia 50,6 mln zł, a sprzedaż udziałów w spółkach zależnych 13 mln zł.

Program restrukturyzacyjny spółki będzie musiał być pogłębiony. Ma to związek z deklaracją ARP o przyznaniu Policom 150 mln zł pożyczki w ramach indywidualnej pomocy publicznej na ratowanie przedsiębiorstwa (musi się jeszcze na to zgodzić KE) oraz zawartym z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem S.A. porozumieniem dotyczącym spłaty prawie 134 mln zł zobowiązań za dostarczony do ZCh Police gaz ziemny.

Zakłady Chemiczne "Police" S.A. są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczaną do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 roku Police zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 2005 r. debiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych. ZCH Police to największy pracodawca w woj. zachodniopomorskim.

bEjbZwwt

Zakłady Azotowe "Puławy" S.A. od ponad 40 lat są liderem polskiego przemysłu nawozowo-chemicznego. Sprzedaż chemikaliów stanowi obecnie 40 proc. ogólnej produkcji i sukcesywnie rośnie; Puławy specjalizują się w melaminie. Skarb Państwa ma 50,73 proc. akcji spółki. W pierwszym kwartale tego roku zysk Puław wyniósł ponad 30 mln zł. (PAP)

dol/ drag/ jra/

bEjbZwwO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)