Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP: w październiku zaproszenie inwestorów ws. prywatyzacji Lotosu

0
Podziel się:

#
dochodzi wypowiedź prezesa Lotosu
#

# dochodzi wypowiedź prezesa Lotosu #

23.09. Warszawa (PAP) - Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział w czwartek, że w październiku resort skarbu zaprosi inwestorów do międzynarodowego przetargu w sprawie prywatyzacji Grupy Lotos. Dodał, że transakcja ta może być sfinalizowana w 2011 roku.

Wcześniej resort skarbu zapowiadał, że ogłoszenie oferty nastąpi we wrześniu.

"Nie mamy jeszcze wybranego doradcy. Na razie przygotowujemy zaproszenie do negocjacji w sprawie zakupu do 53 proc. udziałów Skarbu Państwa w Grupie Lotos. W zależności od tego, jakie będą oferty, jak będzie przebiegał proces negocjacji z inwestorami, zakładamy 2011 rok na finalizację tej transakcji" - powiedział w czwartek dziennikarzom wiceminister skarbu.

Zaznaczył, że podejście MSP jest elastyczne, jeśli chodzi o sprzedaż pakietu udziałów Lotosu do 53 proc. "Czy to się zakończy na poziomie 20, 30, czy 53 proc., dzisiaj nie jesteśmy w stanie rozsądzić. W związku z tym nasze podejście jest elastyczne" - powiedział.

Prezes Lotosu Paweł Olechnowicz powiedział w czwartek podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu, że zarząd spółki w sprawie jej prywatyzacji będzie realizował to, co postanowi właściciel Lotosu. Podkreślił, że każda oferta w sprawie kupna do 53 proc. udziałów Lotosu będzie analizowana m.in. pod kątem strategii spółki, dotyczącej wydobycia i poszukiwania surowców.

"Aktywa nie są łatwe. W związku z tym nie należy się spodziewać, że będzie wysyp chętnych. Wiele warunków musi być spełnionych, by ten proces mógł być zrealizowany" - zaznaczył Olechnowicz.

Budzanowski zwrócił uwagę, że możliwość prywatyzacji Lotosu ma gwarantować zmiana zapisu w "Polityce energetycznej Polski do 2030 roku". Obowiązująca obecnie rządowa strategia dla sektora paliwowego zakłada, że udział Skarbu Państwa w Grupie Lotos nie może być niższy od 50 proc.

"Sposób prywatyzacji Lotosu powinien gwarantować rozwój w perspektywie długoterminowej, wraz z zachowaniem trwałej rentowności i konkurencyjnej pozycji na rynku. Zakończenie procesu powinno nastąpić po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów informacji dotyczącej prywatyzacji spółki. Ten zapis został konkretnie przedstawiony premierowi Pawlakowi. Absolutnie jesteśmy w tym zakresie w porozumieniu" - podkreślił wiceminister skarbu.

Przedmiotem negocjacji z inwestorami, oprócz ceny, ma być również pakiet inwestycyjny, zabezpieczający funkcjonowanie spółki. "Jednym z warunków negocjacji z inwestorami będzie zachowanie siedziby spółki w Gdańsku oraz dalsze jej notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie" - powiedział.

Przyszły inwestor musi pokazać, w jaki sposób chce zapewnić spółce dostęp do surowców. Powinien on również utrzymać założenia inwestycyjne, zawarte w Programie 10+.

W ramach realizowanego Programu 10+ rafineria Grupy Lotos S.A. w Gdańsku zwiększy do końca 2010 r. projektowe zdolności przerobowe do 10,5 mln ton rocznie. Dodatkowo, zgodnie z założeniami strategii, do 2012 r. spółka planuje osiągnąć wzrost udziału w krajowym rynku paliw do 30 proc.

Lotos jest grupą kapitałową, w skład której, oprócz spółki-matki, wchodzą spółki: Lotos Czechowice, Lotos Jasło i Lotos Petrobaltic (prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu spod dna Bałtyku) oraz kilkanaście spółek-córek.(PAP)

dol/ je/ jbr/

msp
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)