Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSP: Węglokoks ma wyłączność negocjacyjną ws. Remagu

0
Podziel się

Należąca do Skarbu Państwa spółka Węglokoks z Katowic ma do 18 czerwca
wyłączność negocjacyjną w procesie prywatyzacji katowickiego Remagu - jednej z największych firm
dostarczających kombajny górnicze do kopalń - poinformował w środę resort skarbu.

bEikdwtN

Należąca do Skarbu Państwa spółka Węglokoks z Katowic ma do 18 czerwca wyłączność negocjacyjną w procesie prywatyzacji katowickiego Remagu - jednej z największych firm dostarczających kombajny górnicze do kopalń - poinformował w środę resort skarbu.

Prywatyzacja Remagu ruszyła w listopadzie ub.r., kiedy MSP zaprosiło do negocjacji w sprawie sprzedaży akcji spółki, stanowiących 85 proc. jej kapitału zakładowego.

Resort skarbu nadzoruje Remag od blisko czterech lat, kiedy został on przekształcony z przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa.

bEikdwtP

Remag produkuje i serwisuje maszyny górnicze, przede wszystkim kombajny chodnikowe. Zakład jest jedyną dużą firmą produkcyjną z sektora zaplecza górniczego, która nie została dotąd sprywatyzowana. Duża część firm z tej branży została skupiona w trzech prywatnych grupach kapitałowych, przede wszystkim Kopex i Famur.

Remag buduje i remontuje kombajny chodnikowe (służące do drążenia wyrobisk, a nie urabiania węgla) w celu ich wynajęcia (leasingu) lub sprzedaży klientom. Kombajny z Remagu pracują w większości śląskich kopalń. Firma eksportuje też do Hiszpanii i Wietnamu, gdzie prowadzi roboty górnicze.

Przed przekształceniem w spółkę Skarbu Państwa, co nastąpiło jesienią 2006 r., kilkakrotne próby prywatyzacji Remagu podejmował wojewoda śląski. Jako przedsiębiorstwo państwowe zatrudniające wówczas ponad 800 osób Remag był największą firmą, dla której organem założycielskim był wojewoda. Rozważano przekształcenie go w spółkę pracowniczą lub sprzedaż. Ostatecznie zakład został skomercjalizowany. (PAP)

dol/ pad/ bk/

bEikdwuq
msp
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)