Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP zamknęło proces prywatyzacji KSC

0
Podziel się:

MSP zdecydowało o zamknięciu procesu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej
w dotychczasowej formule - podał resort w komunikacie. Powodem takiej decyzji były m.in. kwestie
związane z możliwymi zmianami unijnych regulacji, co mogłoby wpłynąć na wartość spółki.

MSP zdecydowało o zamknięciu procesu prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej w dotychczasowej formule - podał resort w komunikacie. Powodem takiej decyzji były m.in. kwestie związane z możliwymi zmianami unijnych regulacji, co mogłoby wpłynąć na wartość spółki.

"Powodem tej decyzji były przede wszystkim kwestie związane z ewentualnymi zmianami zakresu regulacji unijnego rynku cukru po 2015 roku, co może mieć wpływ na wartość spółki" - wskazano w komunikacie.

Dodano też, że mimo wprowadzenia przez MSP maksymalnej liczby zabezpieczeń przed kupnem akcji przez nieuprawnione osoby, do resortu nadal docierały informacje o możliwości wystąpienia takiego ryzyka w przyszłości. "Plantatorzy sygnalizowali również, że w ich ocenie zaproponowana przez Ministerstwo cena akcji jest zbyt wysoka i uniemożliwi pełną prywatyzację" - czytamy w komunikacie resortu skarbu.

"Spółka realizuje strategię dywersyfikacji dotychczasowej działalności i budowy koncernu rolno-spożywczego. Przemysł cukierniczy ma niebagatelne znaczenie dla sektora rolno-spożywczego, a zachwianie rynku może wpłynąć na ceny produktów zawierających cukier" - wskazano.

Dodano, iż biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, a także interes uprawnionych plantatorów i pracowników, MSP rozważy zaliczenie spółki do grupy podmiotów o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa.

W poniedziałek przed kancelarią premiera odbył się protest plantatorów buraka cukrowego i pracowników KSC. Jak mówił przewodniczący Solidarności w Krajowej Spółce Cukrowej Stanisław Lubaś, koncepcja prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej spółki cukrowej przewidywała, że akcje firmy mieli kupić jej pracownicy i plantatorzy buraka cukrowego. Wcześniej część akcji spółki miałaby zostać umorzona.

Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2003 r., obecnie w jej skład wchodzi siedem cukrowni. Spółka ma ok. 40-proc. udział w krajowym rynku cukru.

W sierpniu ub.r. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego i NSZZ "Solidarność" przy KSC ustalili z resortem skarbu harmonogram prywatyzacji spółki. Najpierw umorzona miała być część akcji należąca do Skarbu Państwa. W terminie marzec - maj 2013 r. doradca prywatyzacyjny miał dokonać analiz i wyceny akcji oraz złożyć prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego. Przewidywano, że w czerwcu 2013 r. będzie zatwierdzony i ogłoszony prospekt emisyjny. (PAP)

rbk/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)