Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSP zaoferuje pakiet kontrolny Enei na przełomie stycznia i lutego

0
Podziel się

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że na
przełomie stycznia i lutego 2010 r. resort skarbu planuje powtórzyć proces sprzedaży pakietu
kontrolnego Enei inwestorowi branżowemu.

bEhbZFbF

Wiceminister skarbu Jan Bury powiedział w środę dziennikarzom, że na przełomie stycznia i lutego 2010 r. resort skarbu planuje powtórzyć proces sprzedaży pakietu kontrolnego Enei inwestorowi branżowemu.

"Myślę, że dokończymy prywatyzację Enei w przyszłym roku. Na przełomie stycznia i lutego powtórzymy wcześniejszą procedurę, czyli zaoferujemy inwestorowi branżowemu pakiet kontrolny Enei. W najbliższym terminie w przyszłym roku sprzedamy też kilkanaście procent akcji spółki poprzez giełdę" - podkreślił wiceminister skarbu.

Na pytanie, kiedy mogłaby nastąpić sprzedaż kilkunastu procent akcji poprzez giełdę, Bury powiedział: "To będzie na pewno przyszły rok. Wybierzemy stosowny termin, który będzie dla nas najbardziej korzystny, jeśli chodzi o cenę walorów Enei na giełdzie".

bEhbZFbH

Pytany o zainteresowanie pakietem kontrolnym Enei, ocenił, że "w grze są ciągle cztery lub trzy podmioty". "Chodzi o te spółki, które wcześniej interesowały się Eneą, czyli Vattenfall i RWE, także CEZ aspiruje do roli inwestora. Myślę tu również o GDF Suez. Być może któryś z tych czterech podmiotów zaoferuje takie warunki, które będą w przyszłym roku do przyjęcia" - podkreślił.

"Chcemy, by była konkurencja i żeby pojawiło się więcej niż jedna oferta. Wtedy jest przynajmniej możliwość wynegocjowania jak najlepszej ceny" - dodał.

W wyniku ubiegłorocznej emisji akcji należący do szwedzkiego rządu koncern energetyczny Vattenfall objął 18,7 proc. udziałów w Enei. Pod koniec lipca br. Ministerstwo Skarbu zaprosiło inwestorów do negocjacji w sprawie kupna 67,05 proc. akcji spółki. 17 sierpnia minister skarbu podjął decyzję o dopuszczeniu do kolejnego etapu prywatyzacji Enei - RWE AG z siedzibą w Niemczech. W połowie października niemiecki koncern energetyczny nie złożył wiążącej oferty kupna większościowego pakietu; był jedynym oferentem.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii elektrycznej wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.(PAP)

bEhbZFbN

dol/ bos/ woj/

bEhbZFci
msp
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)