Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: 10 policyjnych izb dziecka zostanie zlikwidowanych

0
Podziel się:

Dziesięć z 29 policyjnych izb dziecka zostanie zlikwidowanych - zdecydowało
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Są to placówki w: Legnicy, Zielonej Górze, Tarnowie, Radomiu,
Płocku, Słupsku, Będzinie, Częstochowie, Elblągu i Ostrowie Wielkopolskim.

Dziesięć z 29 policyjnych izb dziecka zostanie zlikwidowanych - zdecydowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Są to placówki w: Legnicy, Zielonej Górze, Tarnowie, Radomiu, Płocku, Słupsku, Będzinie, Częstochowie, Elblągu i Ostrowie Wielkopolskim.

Jak poinformował PAP wydział komunikacji MSW, likwidacja jest efektem nowej "Koncepcji rozwiązań organizacyjno-strukturalnych, zmierzających do podniesienia efektywności wykorzystania policyjnych izb dziecka (PID)". Dokument, przygotowany przez komendanta głównego policji, kilka dni temu podpisał wiceminister spraw wewnętrznych Marcin Jabłoński. Teraz ma być wdrażany przez poszczególne komendy wojewódzkie.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami w kraju będzie funkcjonowało 19 policyjnych izb dziecka z 376 miejscami dla nieletnich. Do tej pory było ich 29 z 543 miejscami.

Przyjęto zasadę, że na jedno województwo przypada co najmniej jedna policyjna izba dziecka. Tylko w województwach zachodniopomorskim, dolnośląskim i śląskim - ze względu na ich lokalizację, dużą gęstość zaludnienia oraz podział administracyjny - wytypowano do pozostawienia dwie izby.

Nieletni z terenu, gdzie zniesiono placówki, będą dowożeni do najbliżej położonych policyjnych izb dziecka. Policjanci z likwidowanych placówek zostaną skierowani do pracy w izbach dziecka pozostałych po reorganizacji oraz do komórek organizacyjnych właściwych w sprawach prewencji.

MSW tłumaczy, że celem przeprowadzonych zmian było m.in. równomierne geograficzne usytuowanie PID na terenie kraju. Niektóre placówki są zlokalizowane w niewielkiej odległości od siebie, np. izby w Katowicach i Będzinie dzieli jedynie 11 km.

Pod uwagę brano także liczbę miejsc umożliwiających przyjęcie nieletnich (np. izba w Olsztynie ma 32 miejsca, podczas gdy izba w Częstochowie - 10) oraz liczbę przyjmowanych nieletnich (np. w 2012 r. PID w Katowicach przyjął 848 nieletnich, podczas gdy PID w Słupsku - tylko 50).

Według nowej koncepcji policyjne izby dziecka zostaną też włączone do struktur wydziałów konwojowych komend wojewódzkich policji i Komendy Stołecznej Policji, co pozwoli na zmniejszenie kosztów ponoszonych przez budżet policji. Zaproponowane rozwiązania mają dać oszczędności rzędu 4,5 mln zł w skali roku.

Do policyjnej izby dziecka trafiają osoby w wieku od 13 do 17 lat, co do których istnieje podejrzenie, że popełniły tzw. czyny karalne, a jednocześnie zachodzi obawa, że będą się ukrywały lub zacierały ślady albo gdy nie można ustalić tożsamości podejrzanego nieletniego. (PAP)

ilp/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)