Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: 58 Ukraińców przebywa na leczeniu w Polsce

0
Podziel się:

#
dochodzi informacja nt. rannych leczonych we Wrocławiu
#

# dochodzi informacja nt. rannych leczonych we Wrocławiu #

25.02. Warszawa (PAP) - Obecnie na leczeniu w Polsce przebywa 58 obywateli Ukrainy - poinformowało we wtorek MSW. W nocy z poniedziałku na wtorek do szpitala we Wrocławiu trafiło kolejnych 18 poszkodowanych w starciach na kijowskim Majdanie, dwóch - na oddziale intensywnej terapii.

Jak poinformowało MSW, najwięcej Ukraińców hospitalizowanych jest we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie i Przemyślu. "W szpitalach MSW przebywa w tej chwili 18 Ukraińców - 17 osób jest leczonych w Warszawie, jedna w Lublinie" - poinformował rzecznik prasowy służby zdrowia resortu spraw wewnętrznych Jarosław Buczek.

Wśród hospitalizowanych w Polsce Ukraińców nie ma osób w stanie zagrożenia życia. Większość poszkodowanych ma urazy głowy, urazy ortopedyczne i okulistyczne. Jak powiedział Buczek, część grupy, którą przyjęły placówki MSW na początku lutego wyszła już ze szpitali, ale niektórzy z nich zostali w Polsce - to osoby, które wymagają dalszego leczenia i wizyt kontrolnych u lekarzy.

18 obywateli Ukrainy zostało w nocy z poniedziałku na wtorek przewiezionych do 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta. Ranni do Wrocławia przylecieli w nocy wojskowym samolotem, następnie karetkami zostali przetransportowani do szpitala.

"W tej grupie jest 10 osób poruszających się o własnych siłach i osiem leżących. Trzy osoby są w stanie średnio-ciężkim. Ich życiu jednak nie grozi niebezpieczeństwo" - powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej komendant 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pułkownik Grzegorz Stoinski.

Dwóch pacjentów trafiło na oddział intensywnej terapii. Mają oni rany postrzałowe. "Kolejne trzy osoby mają dość poważne obrażenia kończyn związane z postrzałami czy wybuchami. Oni będą wymagali dłuższego leczenia w szpitalu. Kilka osób ma obrażenia związane z urazami głowy, urazami kończyn i twarzy" - poinformował.

Lekarze wrocławskiego szpitala muszą powtórzyć wszystkie badania, ponieważ brakuje dokumentacji medycznej związanej z dotychczasową hospitalizacją rannych na Ukrainie. W przypadku dwóch pacjentów będą także konieczne powtórne operacje.

Lekarze szacują, że część pacjentów będzie mogła opuścić szpital w przyszłym tygodniu. W przypadku ciężej rannych leczenie może potrwać nawet kilka tygodniu, później zaś konieczna będzie długotrwała rehabilitacja.

Stoinski poinformował, że szpital otrzymał deklaracje pomocy w opiece nad rannymi Ukraińcami od osób z całej Polski, organizacji pozarządowych oraz instytucji rządowych i samorządowych. Szpital nawiązał współpracę z powstałym we Wrocławiu Komitetem Wsparcia Ukrainy. "Komitet koordynuje naszą współpracę z ludźmi, którzy chcą pomóc tym pacjentom po tym, jak opuszczą szpital (...) Chodzi o pomoc socjalną, na przykład oferty przyjęcia ich do domów" - mówił.

22-letni obywatel Ukrainy hospitalizowany we wrocławskim szpitalu w rozmowie z dziennikarzami powiedział, że został pobity w Kijowe przez grupę zamaskowanych mężczyzn. "Byłem w samoobronie Majdanu. Do szpitala trafiłem 17 lutego. W kolejnych dniach zaczęto strzelać do ludzi, do lekarzy, tam była masakra" - mówił.

Według niego, protesty były konieczne, ponieważ pokazały, że "dobro zawsze zwycięża zło". "Ludzie mieli już dość życia w państwie, w którym była zła sytuacja polityczna i ekonomiczna" - dodał.

Z kolei do szpitali na Podkarpaciu w ciągu ostatniej doby trafiło kolejnych czterech poszkodowanych obywateli Ukrainy. Obecnie w podkarpackich lecznicach przebywa ich w sumie 11. Na razie wszystkie osoby z Ukrainy, które w ostatnim czasie przekroczyły granice, zrobiły to w sposób legalny i nie złożyły wniosku o nadanie im statusu uchodźcy.

"Trzech mężczyzn przekroczyło przejście graniczne w Medyce, skorzystali z pomocy lekarza dyżurującego w namiocie medycznym, który został postawiony na przejściu w ubiegły piątek. Dwóch z nich zostało skierowanych na dalsze leczenie do szpitala miejskiego w Przemyślu, jeden jest leczony w szpitalu wojewódzkim w tym mieście" - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś.

Natomiast mężczyzna, który przekroczył przejście graniczne w Krościenku przebywa na leczeniu w szpitalu w Ustrzykach Dolnych. W regionie wytypowano siedem szpitali, gdzie trafiać mają ranni Ukraińcy. Są to szpitale: MSW w Rzeszowie, w Lubaczowie, Jarosławiu, szpital wojewódzki oraz miejski w Przemyślu, Sanoku oraz Ustrzykach.

O pomoc dla hospitalizowanych we Wrocławiu Ukraińców zaapelowało Harcerskie Pogotowie Pomocy Ukrainie ZHR. Harcerze poszukują polskich rodzin, które zaoferują opiekę rannym z Kijowa.

"Potrzebne są rodziny, które roztoczą opiekę nad rannymi w szpitalu. Chodzi o rodzinne ciepło, zakupienie drobiazgów, np. kapci, szlafroka, ręcznika, szczoteczki do zębów czy soków. Ważne jest też, aby umożliwić im kontakt telefoniczny z rodzinami na Ukrainie - postaramy się mieć karty telefoniczne do użytku" - powiedział Marek Kamecki z Harcerskiego Pogotowia Pomocy Ukrainie.

Z najnowszych informacji MSW wynika, że 48 obywateli Ukrainy złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy od początku 2014 roku. (PAP)

pdo/ pro/ stav/ huk/ brw/ gdyj/ malk/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)