Notowania

wiadomości
18.01.2013 14:46

MSW: 6 mln 350 tys. zł dotacji na działalność GOPR w br.

6 mln 350 tys. zł przeznaczy w tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na działalność Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W piątek podpisano umowę w tej sprawie - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Podziel się
Dodaj komentarz

*6 mln 350 tys. zł przeznaczy w tym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na działalność Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W piątek podpisano umowę w tej sprawie - poinformowała rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. *

W ramach tych środków GOPR będzie mógł sfinansować utrzymanie gotowości ratowniczej, m.in. utrzymanie obiektów, środków łączności i transportu wykorzystywanych do ratownictwa górskiego. Pieniądze z dotacji MSW będą też przeznaczone na wynagrodzenia dla ratowników górskich, a także na szkolenia dla ratowników górskich oraz psów ratowniczych.

Do tej pory nie została jeszcze zawarta umowa z drugą z organizacji ratowniczych - Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym (TOPR). Jak poinformowała rzeczniczka MSW, w tegorocznym budżecie państwa dla TOPR zarezerwowano ok. 2 mln 600 tys. na działania ratownicze oraz blisko 1 mln 300 tys. na utrzymanie śmigłowca "Sokół".

Naczelnik TOPR Jan Krzysztof powiedział PAP, że umowa na dofinansowanie z MSW nie została zawarta, nie ze względu na oferowaną kwotę, a ze względu na niektóre punkty umowy. "Sformułowania proponowane w umowie są nie do przyjęcia i nadal trwają negocjacje" - powiedział Krzysztof. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o kwestię sprawozdawczości z wypadków, a także kwestię uznania, jakie koszty są związane bezpośrednio z działalnością ratowniczą, a jakie nie są.

"Nie zgadzamy się z zapisem, który mówi, że śmigłowiec może być wykorzystany tylko w ratownictwie górskim, a przy wypadkach narciarskich już nie. Chcielibyśmy w pełni wykorzystywać nasze możliwości" - dodał Krzysztof.

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów, otrzymują też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają.

Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie górskim i na zorganizowanych terenach narciarskich, właściciele i zarządzający stokami mają obowiązek zabezpieczenia medycznego swoich obiektów. Usługę taką mogą odpłatnie zlecić ratownikom górskim. (PAP)

szb/ abr/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz