Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców

0
Podziel się:

Wojewodowie wydali już ok. 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców w
Polsce. Jak dotąd najwięcej pozytywnych decyzji otrzymali obywatele Ukrainy - 285, Armenii - 127 i
Wietnamu - 116. Wnioski można składać do 2 lipca 2012 r.

Wojewodowie wydali już ok. 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców w Polsce. Jak dotąd najwięcej pozytywnych decyzji otrzymali obywatele Ukrainy - 285, Armenii - 127 i Wietnamu - 116. Wnioski można składać do 2 lipca 2012 r.

"Od 2,5 miesięcy trwa abolicja dla cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. W sumie od stycznia wnioski o zalegalizowanie pobytu w Polsce złożyło już 3,9 tys. cudzoziemców - głównie obywatele Wietnamu, Ukrainy i Armenii, ale także Chińczycy, Rosjanie czy Białorusini" - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, najwięcej decyzji legalizujących pobyt obcokrajowców wydał jak dotąd wojewoda mazowiecki - 472. "Legalizacja pobytu da cudzoziemcom możliwość m.in. legalnej pracy. Zgodę na legalny pobyt w Polsce otrzymali na razie w większości obywatele: Ukrainy - 285, Armenii - 127, Wietnamu - 116, Chin -28, Rosji - 24, a także Białorusi, Indii, Pakistanu, Gruzji, Nigerii" - powiedziała.

Cudzoziemcy mogą ubiegać się o zalegalizowanie pobytu do 2 lipca. Aby skorzystać z abolicji, powinni wystąpić do wojewody bądź szefa Urzędu do spraw Cudzoziemców o zezwolenie na zamieszkanie na czas określony. Abolicja jest udzielana na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.

Ustawa, na mocy której cudzoziemcy nielegalnie przebywający w Polsce mogą starać się o legalizację pobytu, weszła w życie 1 stycznia. Wnioski składa się w urzędach wojewódzkich. Procedura rozpatrywania i wydawania decyzji trwa od 45 do 60 dni. Wymagane dokumenty to: formularz wniosku, cztery aktualne zdjęcia, ważny dokument podróży oraz potwierdzenie wniesienia opłaty skarbowej. Na miejscu w urzędach dyżurują funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy pobierają odciski linii papilarnych od cudzoziemców, aby sprawdzić, czy nie figurują oni w kartotekach kryminalnych i rejestrach osób poszukiwanych.

O abolicję mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium Polski, skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także tych, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.

W Urzędzie do spraw Cudzoziemców nadal działa telefon informacyjny dla cudzoziemców chcących zapytać o abolicję. Pod numerem telefonu: 22 601 75 25 udzielane są informacje, także w językach: angielskim, rosyjskim oraz wietnamskim. Numer jest czynny w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach: 8.15-17.00 oraz we wtorki i piątki od godz. 15.30 do 20.00. Informacje są udzielane także elektronicznie, pod adresem: abolicja@udsc.gov.pl można przesyłać pytania dotyczące abolicji.

Wszystkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do abolicji można znaleźć na stronie internetowej www.abolicja.gov.pl. Na stronie tej cudzoziemcy znajdą także formularze wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na terenie Polski (także w języku rosyjskim oraz wietnamskim), a ponadto praktyczne porady: jak prawidłowo wypełnić wniosek o abolicję, adresy urzędów wojewódzkich, organizacji pozarządowych i punktów informacyjnych. Informacje dostępne są w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim.

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znajduje się również poradnik informacyjny dotyczący abolicji, w czterech wersjach językowych: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i ukraińskim. (PAP)

pru/ abr/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)