Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: bezpieczeństwo, wsparcie najsłabszych, reforma służb

0
Podziel się:

Bezpieczeństwo, przeciwdziałanie przemocy wobec najsłabszych, reforma
sektora służb specjalnych to priorytety MSW przedstawione w piątek przez ministra Bartłomieja
Sienkiewicza. Zapowiedział też wydanie "drugiej wojny ze zorganizowaną przestępczością".

Bezpieczeństwo, przeciwdziałanie przemocy wobec najsłabszych, reforma sektora służb specjalnych to priorytety MSW przedstawione w piątek przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Zapowiedział też wydanie "drugiej wojny ze zorganizowaną przestępczością".

"Polska ma za sobą wielki sukces. To było zwycięstwo w pierwszej wojnie z zorganizowaną przestępczością. Ta wojna miała miejsce w latach 90. i przedmiotem tej wojny były wielkie gangi, niezwykle brutalne, zhierarchizowane. Państwo tę wojnę wygrało. Nie ma już +wołomina+ i +pruszkowa+. Te wielkie konglomeraty zostały rozbite" - powiedział Sienkiewicz na piątkowej konferencji prasowej w MSW.

Dodał, że obecnie w zainteresowaniu policji jest około 200 grup przestępczych na terenie kraju, ale żadna z nich nie ma szans powrócić do poziomu z lat 90.

"Jesteśmy w przededniu drugiej wojny z zorganizowaną przestępczością, ale charakter tej nowej przestępczości będzie radykalnie inny od tej, którą znamy z przeszłości. Umownie się ją nazywa przestępczością białych kołnierzyków" - powiedział Sienkiewicz. Dodał, że nie są to brutalne gangi, tylko raczej przestępczość o charakterze sieciowym i rozproszonym.

Podkreślił, że w wyniku działalności tych grup na wielką skalę państwo traci przychody z podatku VAT oraz akcyzy. W tym kontekście wymienił np. branżę paliwową i hutniczą. "Dodatkowym elementem tej przestępczości jest jej transgraniczny charakter. Żeby poradzić sobie z tą przestępczością, żeby umieć zapanować nad tym zjawiskiem i wygrać tę druga wojnę musimy mieć specjalne narzędzia" - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział, że zmieni się usytuowanie Centralnego Biura Śledczego w strukturach policji, zostanie też - o 200, 300 etatów - zwiększona liczba etatów w Biurze, a jego szef będzie miał rangę komendanta.

Szef MSW poinformował, że najdalej za dwa tygodnie ogłoszony zostanie projekt reformy służb specjalnych. Wcześniej spotka się z Kolegium ds. Służb Specjalnych. Powiedział, że reforma jest "właściwie gotowa", ale nie chciał mówić o szczegółach. "Będziemy chcieli zlikwidować krzyżowanie się kompetencji i rozproszenie środków. To znaczy ABW w tych planach nie będzie zajmowała się zorganizowaną przestępczością i narkotykami. Uprawnienia te ze sprawami, z aktywami zostaną przekazane właśnie do CBŚ" - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział też, że do końca roku ma powstać program działań antyterrorystycznych (określi precyzyjnie specjalizacje poszczególnych formacji zaangażowanych w te działania). Szef MSW zapowiedział także stworzenie spójnego systemu antykorupcyjnego. "Trzeba też wdrożyć cały system dowodzenia w sytuacjach kryzysowych" - dodał.

Wśród priorytetów wymienił także przeciwdziałanie przemocy wobec najsłabszych - kobiet, dzieci i ludzi starszych. "Chcieliśmy doprowadzić do sytuacji, w której sygnał o zagrożeniu przemocą fizyczną wobec kobiety, wobec dziecka w domu nie będzie nigdy lekceważony i nie będzie prowadził do sytuacji, w której państwo polskie kończy się na progu prywatnego domu, a to, co się dzieje wewnątrz tego domu może być absolutnym horrorem nieosiągalnym dla organów ścigania. Ta sytuacja musi ulec zmianie" - powiedział Sienkiewicz.

Zapowiedział, że w tej sprawie MSW chce wejść w intensywny dialog z organizacjami pozarządowymi, np. Niebieską Linią i razem z policją stworzyć praktyczny model działania. "Chcemy rozerwać ten najgorszy związek z możliwych, czyli związek między katem a ofiarą, ponieważ ofiara bardzo często nie ma śmiałości wypowiedzieć swojej krzywdy, a to tak naprawdę jest podstawą ścigania w sensie prawnym" - tłumaczył minister.

Szef MSW pytany o niedawne zmiany personalne w kierownictwie policji, zapewnił, że nie ma chaosu w Komendzie Głównej Policji. "Ta diagnoza jest nieprawdziwa. Doszło do wymiany dwóch wicekomendantów KGP, co jest zrozumiałe w sytuacji nowych zadań i nowego ministra" - powiedział.

Dodał, że od pewnego czasu w policji funkcjonuje system rotacji komendantów wojewódzkich co 3 lata. "Zerwaliśmy z tradycją polegającą na tym, że komendant wojewódzki wywodził się z województwa, w którym działał i tam odchodził na emeryturę" - powiedział. W jego ocenie tworzyło to niezdrowe sytuacje.

Ocenił, że system rotacyjny komendantów wojewódzkich oraz ich zastępców tworzy korpus "ludzi gotowych służyć państwu na każdym obszarze". "Mamy w tej chwili trzy takie wakaty związane z przesunięciem. Wszystkie te wakaty w przyszłym tygodniu zostaną zapełnione" - zapowiedział Sienkiewicz. (PAP)

gdyj/ ral/ malk/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)