Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSW: mamy problem ze społecznym przyzwoleniem na jazdę po pijanemu

0
Podziel się

W ocenie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, w Polsce wciąż mamy problem z
przyzwoleniem społecznym na prowadzenie samochodów po alkoholu. O sposobach rozwiązania problemu
mają w czwartek rozmawiać premier z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

bEhyUVnp

W ocenie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, w Polsce wciąż mamy problem z przyzwoleniem społecznym na prowadzenie samochodów po alkoholu. O sposobach rozwiązania problemu mają w czwartek rozmawiać premier z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Sienkiewicz odniósł się w czwartek w radiu Tok FM do tragicznego zdarzenia z Kamienia Pomorskiego, gdzie w środę pijany kierowca wjechał w grupę ludzi idącą chodnikiem. Zginęło sześć osób - pięcioro dorosłych, w tym spacerujący chodnikiem policjant z żoną i jedno dziecko. Dalsze dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu.

"To zupełnie wstrząsający fakt, który dotknął całą formację (policyjną - PAP)" - podkreślił Sienkiewicz i zapewnił, że we współpracy z Komendą Główną Policji zostanie zapewniona wszelka pomoc poszkodowanym rodzinom, a także funkcjonariuszom, którzy musieli interweniować na miejscu tragedii.

bEhyUVnr

Zauważył on, że jako społeczeństwo z kwestią pijanych kierowców mamy problem od lat. "Istotą problemu pijanych kierowców często jest przyzwolenie społeczne na tego typu zachowanie" - dodał minister. W jego ocenie, choć ujawnianych jest więcej przypadków kierowania pojazdami po alkoholu, to więcej jest też wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. "Przybywa recydywy - nie tylko wśród tych, którzy zostali skazani za jazdę po pijanemu, odbyli karę i znów siadają za kółko, ale też takich przypadków, gdy komuś przepadło prawo jazdy, a mimo to prowadzi" - mówił Sienkiewicz.

W jego ocenie to nie prawo, ale "norma orzecznictwa w Polsce nie jest właściwa". "Kluczem jest jednak zachowanie ludzi. Prawo nie zbuduje granicy między dobrem a złem. Konieczna jest odpowiedzialność" - mówił i dodał, że na te tematy w czwartek rozmawiać będzie premier z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych.

Na koniec stycznia Sienkiewicz zapowiedział skierowanie do Rady Ministrów projektu reformy służb specjalnych, który anonsowano w maju zeszłego roku. Jak powiedział, uzgodnienia międzyresortowe przeciągnęły się o miesiąc, z powodu prawnej zawiłości niektórych kwestii.

Jak podkreślił nie dotyczy to sprawy formalnego podporządkowania służb władzy wykonawczej, bo "to było najprostsze". Wskazał, że chodzi o to, iż obecnie obowiązujące prawo o AW i ABW ma kilkanaście lat i "pewne zapisy w ustawach są nie do utrzymania", m.in. w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że kwestie dotyczące możliwych ingerencji w prawa i swobody obywatelskie muszą być regulowane w ustawach, a nie - jak bywa dziś - w rozporządzeniach - i właśnie nad tym pracują resortowi legislatorzy.

bEhyUVnx

Za najważniejszy cel w 2014 Sienkiewicz uznał dokończenie reformy, dzięki której polepszy się współpraca między policją, prokuraturą i ministerstwem finansów w sprawie zwalczania przestępstw "białych kołnierzyków" i kontynuację walki z przestępstwami rasowymi na podłożu ksenofobicznym. (PAP)

wkt/ jbr/

bEhyUVnS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)