Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: ok. 3 tys. cudzoziemców zalegalizowało swój pobyt

0
Podziel się:

Blisko 9,5 tys. wniosków złożyli cudzoziemcy podczas zakończonej w lipcu
abolicji; około 3 tys. osób zalegalizowało swój pobyt w Polsce, są to głównie obywatele Ukrainy,
Wietnamu i Armenii - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Blisko 9,5 tys. wniosków złożyli cudzoziemcy podczas zakończonej w lipcu abolicji; około 3 tys. osób zalegalizowało swój pobyt w Polsce, są to głównie obywatele Ukrainy, Wietnamu i Armenii - poinformowało w piątek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Abolicja trwała pół roku i zakończyła się 2 lipca. Pobyt mogli zalegalizować cudzoziemcy przebywający w Polsce od grudnia 2007 r., a także ci, którzy w przeszłości nieskutecznie ubiegali się o nadanie statusu uchodźcy.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, obcokrajowcy złożyli łącznie prawie 9,5 tys. wniosków o abolicję. Tym samym została przekroczona łączna liczba wniosków złożonych przez cudzoziemców podczas ostatnich abolicji z 2003 oraz 2007/2008 r., która wyniosła ponad 5,5 tys.

Najwięcej wniosków o abolicję wpłynęło do wojewody mazowieckiego (7 382), a następnie do wojewodów: łódzkiego (391), lubelskiego (246), śląskiego (228), wielkopolskiego (217) i dolnośląskiego (207).

Najwięcej wniosków złożyli obywatele Wietnamu (2 186), Ukrainy (2 012), Pakistanu (1 413), Bangladeszu (757) i Armenii (711). Pozostali cudzoziemcy ubiegający się o zalegalizowanie pobytu byli obywatelami m.in. Indii, Egiptu, Rosji, Białorusi.

Najwięcej decyzji o przyznaniu abolicji wydał wojewoda mazowiecki (2 020), a następnie wojewodowie: łódzki (164) i lubelski (103).

Na początku lipca Woźniak informowała, że pobyt w Polsce zalegalizowało przeszło 2,4 tys. osób. Od negatywnej decyzji cudzoziemcy mieli prawo odwołać się do szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców (UDSC) w terminie 14 dni.

Zdecydowaną większość wnioskujących stanowiły osoby, których pobyt w naszym kraju jest nieprzerwany, co najmniej od 20 grudnia 2007 r. oraz przebywały w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 r. Pozostałe spośród wnioskujących to osoby, które w przeszłości ubiegały się w Polsce o nadanie statusu uchodźcy i przebywają w Polsce nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 2010 r., a przed tym dniem otrzymały decyzję odmowną oraz o wydaleniu oraz osoby, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie ws. nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Legalizacja pobytu w trybie abolicji pozwala cudzoziemcom podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez dodatkowego zezwolenia (będzie ono wymagane tylko w przypadku umów cywilnoprawnych, np. umowa zlecenie, umowa o dzieło)
. Abolicja udzielana jest w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, na dwa lata. Po upływie tego terminu, w celu przedłużenia legalnego pobytu, cudzoziemcy będą mogli skorzystać ze zwykłego trybu legalizacji. (PAP)

gdyj/ abr/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)