Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: ok. 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców w Polsce

0
Podziel się:

- MSW informuje:

- MSW informuje:

Wojewodowie wydali już około 700 decyzji legalizujących pobyt cudzoziemców w Polsce. Spośród wszystkich cudzoziemców starających się o abolicję na terenie naszego kraju najwięcej decyzji pozytywnych otrzymało m.in. 285 obywateli Ukrainy, 127 obywateli Armenii, 116 obywateli Wietnamu, 28 obywateli Chin i 24 obywateli Rosji. Najwięcej, bo 472 decyzje legalizujące pobyt, wydał dotąd wojewoda mazowiecki. Dzięki abolicji cudzoziemcy będą m.in. mogli ubiegać się o legalne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę. Od początku tegorocznej akcji abolicyjnej, czyli od stycznia br. wpłynęło już około 4 tys. wniosków. Więcej niż podczas dotychczasowych abolicji z 2003 i 2007 roku.

Od 2,5 miesiąca trwa abolicja dla cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce. Od stycznia ponad 3,9 tys. cudzoziemców złożyło już wnioski o zalegalizowanie swojego pobytu w Polsce. Jak dotąd z szansy na legalizację pobytu skorzystali głównie obywatele Wietnamu, Ukrainy i Armenii, ale także Chińczycy, Rosjanie czy Białorusini.

Wojewodowie wydali już łącznie 682 decyzje o zalegalizowanie pobytu w Polsce. Najwięcej zgód wydali wojewodowie m.in.: mazowiecki 472 decyzje, a także łódzki 54 decyzje, lubelski 27 decyzji, dolnośląski i warmińsko-mazurski po 19 decyzji. Spośród cudzoziemców, zgodę na legalny pobyt w Polsce otrzymali dotąd w większości obywatele: Ukrainy - 285, Armenii - 127, Wietnamu - 116, Chin -28, Rosji - 24, a także Białorusi, Indii, Pakistanu, Gruzji, Nigerii.

Najwięcej wniosków wpłynęło dotąd m.in. do wojewodów: mazowieckiego 3 tys. 120, łódzkiego 195, lubelskiego 111, a także dolnośląskiego 87, śląskiego 76, wielkopolskiego 69, podlaskiego 55. Łącznie wpłynęło dotąd 3 tys. 965 wniosków od cudzoziemców o zalegalizowanie pobytu w Polsce. Najwięcej wniosków złożyli dotąd obywatele Wietnamu 1 tys. 321, Ukrainy 989, Armenii 448, Pakistanu 265, Chin 168, Indii 132, Rosji 129.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że z abolicji mogą skorzystać cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie 1 stycznia 2012 roku, a ponadto ich pobyt w naszym kraju jest:

- nieprzerwany co najmniej od 20 grudnia 2007 roku, - nieprzerwany co najmniej od 1 stycznia 2010 roku, którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu oraz - wobec których 1 stycznia 2010 roku trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.

Zalegalizowanie pobytu odbywa się w formie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, które jest udzielane na 2 lata. W tym czasie cudzoziemiec może podjąć zatrudnienie na podstawie umowy o pracę bez zezwolenia oraz prawnie uregulować swój dalszy pobyt w Polsce. Postępowania w tych sprawach prowadzą wojewodowie.

Wniosek o zalegalizowanie pobytu cudzoziemcy można składać do 2 lipca 2012 roku, do wojewody właściwego ze względu na miejsce ich pobytu. Wnioski te są przyjmowane przez pracowników wydziałów lub oddziałów do spraw cudzoziemców urzędów wojewódzkich.


W urzędach wojewódzkich, gdzie można składać wnioski, i na stronach internetowych urzędów można uzyskać szczegółowe informacje na ten temat. Pomoc cudzoziemcom m.in. przy wypełnianiu wniosków udzielają także organizacje pozarządowe.

W Urzędzie do Spraw Cudzoziemców nadal działa telefon informacyjny dla cudzoziemców chcących zapytać o abolicję. Pod numerem telefonu: 22 601 75 25 udzielane są informacje, także w językach: angielskim, rosyjskim oraz wietnamskim. Numer jest czynny w poniedziałki, środy i czwartki, w godzinach: 8.15-17.00 oraz we wtorki i piątki od godz. 15.30 do 20.00. Informacje są udzielane także elektronicznie, pod adresem poczty email: abolicja@udsc.gov.pl można przesyłać pytania dotyczące abolicji.

Wszystkie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania do abolicji można znaleźć na stronie internetowej www.abolicja.gov.pl. Na stronie tej cudzoziemcy znajdą także formularze wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na terenie Polski (także w języku rosyjskim oraz wietnamskim), a ponadto praktyczne porady: jak prawidłowo wypełnić wniosek o abolicję, adresy urzędów wojewódzkich, organizacji pozarządowych i punktów informacyjnych. Informacje dostępne są w językach: angielskim, rosyjskim, wietnamskim.

Na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych znajduje się poradnik informacyjny dotyczący abolicji, w czterech wersjach językowych: angielskim, rosyjskim, wietnamskim i ukraińskim. Dzięki nim cudzoziemcy mogą dowiedzieć się na temat możliwości zalegalizowania swojego pobytu w Polsce.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)