Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSW: ostatniej doby zamarzło pięć osób a dwie śmiertelnie zatruły się czadem

0
Podziel się

Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło pięć osób a od początku lutego
z powodu silnych mrozów już 72. Natomiast w wyniku zatrucia tlenkiem węgla ostatniej doby zmarły
dwie, a od początku miesiąca 23 - poinformowało PAP w poniedziałek MSW.

bCYLmqHp

Ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło pięć osób a od początku lutego z powodu silnych mrozów już 72. Natomiast w wyniku zatrucia tlenkiem węgla ostatniej doby zmarły dwie, a od początku miesiąca 23 - poinformowało PAP w poniedziałek MSW.

"Tylko ostatniej doby z powodu wchłodzenia zmarło pięć osób w województwach: mazowieckim, łódzkim, śląskim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Natomiast tlenkiem węgla ostatniej doby podtruło się 47 osób, a zmarły dwie osoby" - powiedziała PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Od początku lutego z powodu wychłodzenia zmarły 72 osoby. W lutym ub. roku z tego powodu zmarło łącznie 37 osób - podało MSW.

bCYLmqHr

Tylko ubiegłej doby tlenkiem węgla podtruło się 47 osób, z czego najwięcej w województwach: śląskim - 21 osób i podkarpackim - 11 osób. Z powodu zatrucia czadem zmarły dwie osoby w województwach: dolnośląskim i pomorskim.

Od początku lutego 508 osób podtruło się tlenkiem węgla, a w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarły 23 osoby - informuje resort.

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych cały czas apeluje, by odpowiednim służbom przekazywać informacje o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu i mogą potrzebować naszej pomocy" - powiedziała Woźniak.

Na terenie całego kraju działają noclegownie, dając bezpieczne schronienie przed mrozami wszystkim osobom bezdomnym. Na bieżąco wydawane są także ciepłe posiłki. Działa także bezpłatny numer infolinii 987, pod którym można uzyskać praktyczne informacje, m.in. gdzie w pobliżu znajdują się schroniska, jadłodajnie, punkty pomocy medycznej - przypomina MSW.

bCYLmqHx

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw np. gazu spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku. (PAP)

gdyj/ itm/

bCYLmqHS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)