Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSW: w ciągu czterech miesięcy 181 decyzji ws. przywrócenia obywatelstwa

0
Podziel się:

MSW wydało już 181 decyzji o przywróceniu cudzoziemcom obywatelstwa
polskiego. W ciągu czterech miesięcy obowiązywania tego rozwiązania prawnego do resortu wpłynęło
289 takich wniosków - najwięcej z konsulatów w Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i
Kanadzie.

MSW wydało już 181 decyzji o przywróceniu cudzoziemcom obywatelstwa polskiego. W ciągu czterech miesięcy obowiązywania tego rozwiązania prawnego do resortu wpłynęło 289 takich wniosków - najwięcej z konsulatów w Niemczech, Szwecji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

"Z tej procedury mogą korzystać m.in. osoby, które pomiędzy sierpniem 1962 r. a grudniem 1998 nabyły obce obywatelstwo oraz uzyskały zezwolenie na zmianę obywatelstwa polskiego na obce, a tym samym utraciły obywatelstwo polskie" - przypomniała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

"57 wniosków złożono bezpośrednio do MSW. Najwięcej wniosków za pośrednictwem konsulatów złożono w Niemczech - 93: w tym 45 w Kolonii, 30 w Berlinie, 11 w Hamburgu i 7 w Monachium. W Szwecji cudzoziemcy złożyli 53 wnioski, w Stanach Zjednoczonych 20, a w Kanadzie 19" - dodała Woźniak.

Przywrócenie obywatelstwa polskiego jest nowym rozwiązaniem prawnym, które zaczęło obowiązywać 15 maja. Wcześniej cudzoziemcy nie mogli starać się o jego przywrócenie, mogli jedynie nabyć obywatelstwo polskie m.in. poprzez nadanie przez prezydenta RP.

Zgodnie z nowymi przepisami cudzoziemcy, którzy w przeszłości posiadali obywatelstwo polskie i je utracili przed 1 stycznia 1999 roku, mogą starać się o jego przywrócenie, występując do ministra spraw wewnętrznych. Obcokrajowcy mieszkający na terenie Polski składają wniosek do MSW; a w przypadku cudzoziemców mieszkających poza terytorium Polski takie wnioski składa się za pośrednictwem konsula.

Wniosek ma zawierać dane cudzoziemca, adres zamieszkania, oświadczenie o posiadaniu w przeszłości obywatelstwa polskiego, informacje o okolicznościach jego utraty, a także życiorys. Dołącza się do niego m.in. dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo, dokumenty potwierdzające utratę obywatelstwa polskiego, a także fotografię.(PAP)

pru/ abr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)