Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA chce uproszczenia procedury w sprawie zbiórek publicznych

0
Podziel się:

Organizacje humanitarne, które będą chciały zorganizować zbiórkę datków na
pomoc poszkodowanym w innych krajach, np. ofiarom nagłych kataklizmów, szybciej uzyskają pozwolenie
na ich przeprowadzenie - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych.

Organizacje humanitarne, które będą chciały zorganizować zbiórkę datków na pomoc poszkodowanym w innych krajach, np. ofiarom nagłych kataklizmów, szybciej uzyskają pozwolenie na ich przeprowadzenie - zakłada projekt nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych.

Według propozycji resortu SWiA w sytuacjach, gdy datki zebrane podczas zbiórek będą miały być wykorzystane poza granicami Polski, stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje pożytku publicznego, a także specjalnie powołane komitety - tak jak dotychczas - będą składać wnioski o pozwolenie do tego resortu, ale nie będzie on już zwracał się o opinię do ministrów spraw zagranicznych i finansów - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

Projekt założeń do nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych jest obecnie na etapie uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Zgodnie z obowiązującym prawem pozwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej na obszarze gminy lub jej części wydaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta. W przypadku akcji organizowanej na terenie powiatu lub jego części większej niż jedna gmina - właściwy jest starosta. Gdy zbiórka ma być przeprowadzona na obszarze województwa lub jego części przekraczającej jeden powiat, decyzję administracyjną wydaje marszałek województwa. Działanie na obszarze większym niż jedno województwo wymaga pozwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zgoda szefa resortu SWiA jest też potrzebna, gdy zebrana pomoc finansowa lub rzeczowa ma być wykorzystana za granicą.

Idea zbiórki publicznej nie może być sprzeczna z prawem i powinna uwzględniać przede wszystkim cele religijne, państwowe, oświatowe, zdrowotne, kulturalno-społeczne lub społeczno-opiekuńcze.

Średnio w ciągu roku minister spraw wewnętrznych i administracji wydaje ponad 150 pozwoleń na przeprowadzenie zbiórek publicznych.

Zmiany przepisów dotyczących zbiórek domagały się od dawna organizacje pozarządowe. Od maja 2008 r. Forum Darczyńców w Polsce wraz z grupą organizacji postulowało m.in. o wycofanie przepisu uznającego wpłaty darowizn na konto organizacji za formę zbiórki publicznej. Organizacje argumentowały, że stosowana przez MSWiA tak szeroka wykładnia tych przepisów prowadzi do sytuacji, w której pojęcie zbiórki publicznej rozciągane jest na wszelkie formy pozyskiwania przez organizacje środków od osób prywatnych. Zdaniem organizacji pojęcie zbiórki publicznej, zgodnie w wykładnią ustawy, ograniczone powinno być do zbieranych podczas kwesty ulicznej anonimowych ofiar w gotówce lub w naturze.

Na kłopoty z pozwoleniami na organizowanie zbiórek kilkakrotnie przed Finałem WOŚP skarżył się Jerzy Owsiak, wskazując m.in. na to, że przepisy są przestarzałe i często się zmieniają, trudno dostać zgodę na zbiórkę, mimo skrupulatnego rozliczenia się z MSWiA.(PAP)

mca/ akw/ malk/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)