Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSWiA: najbardziej zagrożone powodzią Małopolskie i Śląskie

0
Podziel się

#
dochodzą aktualne dane dot. m.in. ewakuacji
#

bEhcsjFh

# dochodzą aktualne dane dot. m.in. ewakuacji #

17.05. Warszawa (PAP) - Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia piwnic, garaży i dróg na terenie trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Małopolskie i Śląskie są obecnie najbardziej zagrożone powodzią - informuje MSWiA.

"Dalsza sytuacja hydrologiczna w kraju zależeć będzie od warunków pogodowych" - poinformowała rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

bEhcsjFj

Według resortu, najtrudniejsza sytuacja jest teraz w trzech województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim. W pierwszym już ewakuowano ok. 340 osób z powiatów: nowosądeckiego, bocheńskiego, brzeskiego i oświęcimskiego, a kolejnych 1500 z powiatu brzeskiego jest ewakuowanych obecnie. W woj. śląskim ewakuowano 70 osób, a w woj. podkarpackim 54.

"Minister SWiA Jerzy Miller jest w stałym kontakcie z wojewodami i na bieżąco otrzymuje informacje na temat sytuacji hydrologicznej w kraju. Stale monitorowany jest też poziom wody w rzekach" - zapewniła Woźniak.

Jak dodała, na terenach, na których doszło do lokalnych zalań, pracują sztaby kryzysowe i pogotowie przeciwpowodziowe. Przy ewakuacji pomagają mieszkańcom służby ratownicze. Strażacy cały czas wypompowują wodę z zalanych piwnic, udrażniają kanały melioracyjne i zabezpieczają m.in. wały i budynki przed napływem wody. W sumie w woj. małopolskim interweniowali już 1800 razy, w woj. śląskim 890, a w woj. podkarpackim 490 razy.

Z danych zgromadzonych przez MSWiA wynika, że alarmy powodziowe ogłoszone zostały m.in. w gminie Głogówek (woj. opolskie), a także w woj. małopolskim: w powiecie krakowskim (gmina Liszki, Skawina), bocheński (gmina Rzezawa i Łapanów), suskim, tarnowskim, myślenickim, brzeskim (gmina Gnojniki, Borzęcin), gorlickim (gmina Bobowa, Łużna i Ropa), oświęcimskim, nowosądeckim (gmina Grzybów, Łabowa i Grygów), wadowickim (gmina Andrychów) i dąbrowskim oraz w Dąbrowie Tarnowskiej, Bochni, Krakowie i Nowym Sączu.

bEhcsjFp

W woj. śląskim alarm powodziowy ogłoszono na terenie sześciu powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego oraz gminy Zebrzydowice. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach żywieckim, bielskim (z miastem Bielsko-Biała), cieszyńskim i gliwickim (z miastem Gliwice). W Zabrzu możliwa jest ewakuacja ok. 200 osób, istnieje bowiem zagrożenie przerwania wałów na Kłodnicy.

Na terenie województwa opolskiego najbardziej zagrożone zalaniem i podtopieniami są tereny położone w dolinie rzeki Odry - gminy Cisek, Bierawa i Skorogoszcz, a w woj. podkarpackim alarm powodziowy ogłoszono w powiecie ropczycko-sędziszowskim, jasielskim (miasto Jasło, Kołaczyce oraz w gminach Skołyszyn, Jasło, Brzyska), powiecie strzyżowskim (gmina Czudec, Frysztak, Niebylec, Strzyżów, Wiśniowa) i rzeszowskim (gmina Lubenia). (PAP)

pru/ itm/ bk/

bEhcsjFK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)