Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MSWiA: najpoważniejsza sytuacja w Małopolsce

0
Podziel się

#
dochodzą aktualne dane
#

bEhaorVh

# dochodzą aktualne dane #

17.05. Warszawa (PAP) - Województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie są w tej chwili najbardziej zagrożone powodzią, najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce - poinformowało PAP MSWiA.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, z terenu Małopolski ewakuowano dotąd 400 osób. Chodzi o powiaty: nowosądecki, bocheński, brzeski i oświęcimski; służby są przygotowane do ewakuacji kolejnych mieszkańców.

bEhaorVj

W sumie z terenów w trzech województwach: małopolskim, śląskim i podkarpackim ewakuowano już ok. 850 osób.

"Minister SWiA Jerzy Miller jest w stałym kontakcie z wojewodami i na bieżąco otrzymuje informacje na temat sytuacji hydrologicznej w kraju. Obecnie trwa jego spotkanie z przedstawicielami służb podległych resortowi" - powiedziała Woźniak.

Zaapelowała też do mieszkańców terenów zagrożonych powodzią, by słuchali służb porządkowych i nie zwlekali z ewakuacją, ryzykując swoje zdrowie, a nawet życie. "Nie chodźmy też na wały czy w pobliże wezbranych rzek, strumieni, by zobaczyć jak wygląda sytuacja" - dodała.

Jak zaznaczyła, na terenach, na których doszło do lokalnych zalań, pracują sztaby kryzysowe. Przy ewakuacji pomagają mieszkańcom służby ratownicze. Strażacy cały czas wypompowują wodę z zalanych piwnic, udrażniają kanały melioracyjne i zabezpieczają m.in. wały i budynki przed napływem wody. W sumie w woj. małopolskim interweniowali już 1800 razy, w woj. śląskim 890, a w woj. podkarpackim 490 razy.

bEhaorVp

Z danych zgromadzonych przez MSWiA wynika, że alarmy powodziowe ogłoszone zostały m.in. w gminie Głogówek (woj. opolskie), a także w woj. małopolskim: w powiecie krakowskim (gmina Liszki, Skawina), bocheńskim (gmina Rzezawa i Łapanów), suskim, tarnowskim, myślenickim, brzeskim (gmina Gnojniki, Borzęcin), gorlickim (gmina Bobowa, Łużna i Ropa), oświęcimskim, nowosądeckim (gmina Grzybów, Łabowa i Grygów), wadowickim (gmina Andrychów) i dąbrowskim oraz w Dąbrowie Tarnowskiej, Bochni, Krakowie i Nowym Sączu.

W woj. śląskim alarm powodziowy ogłoszono na terenie sześciu powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, wodzisławskiego oraz gminy Zebrzydowice. Najgorsza sytuacja panuje w powiatach żywieckim, bielskim (z miastem Bielsko-Biała), cieszyńskim i gliwickim (z miastem Gliwice). W Zabrzu możliwa jest ewakuacja ok. 200 osób, wystąpiło bowiem zagrożenie przerwania wałów na Kłodnicy.

Na terenie województwa opolskiego najbardziej zagrożone zalaniem i podtopieniami są tereny położone w dolinie rzeki Odry - gminy Cisek, Bierawa i Skorogoszcz, w woj. podkarpackim alarm powodziowy ogłoszono w powiecie ropczycko-sędziszowskim, jasielskim (miasto Jasło, Kołaczyce oraz w gminach Skołyszyn, Jasło, Brzyska), powiecie strzyżowskim (gmina Czudec, Frysztak, Niebylec, Strzyżów, Wiśniowa) i rzeszowskim (gmina Lubenia). (PAP)

pru/ itm/ gma/

bEhaorVK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)