Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA: od stycznia do września 2010 r. nieletni popełnili 83 tys. przestępstw

0
Podziel się:

Od stycznia do września 2010 roku nieletni popełnili 83 tysiące
przestępstw, co stanowiło prawie 8 proc. wszystkich czynów karalnych - wynika z danych Ministerstwa
Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2003 roku liczba przestępstw wśród nieletnich wzrasta.

Od stycznia do września 2010 roku nieletni popełnili 83 tysiące przestępstw, co stanowiło prawie 8 proc. wszystkich czynów karalnych - wynika z danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Od 2003 roku liczba przestępstw wśród nieletnich wzrasta.

Takie dane przekazało MSWiA sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Przez dziewięć pierwszych miesięcy ubiegłego roku wykryto 40 tys. sprawców. Nieletni najczęściej brali udział w bójce lub pobiciu, byli karani za posiadanie narkotyków, kradzieże i kradzieże z włamaniem.

Odnotowano sześć zabójstw, w których podejrzanymi byli nieletni, 17,5 tys. przestępstw narkotykowych, ponad 10 tys. przestępstw rozbójniczych, 8,5 tys. kradzieży z włamaniem, 7,3 tys. kradzieży; 3,8 tys. przypadków uszkodzenia mienia. Nieletni byli podejrzanymi w 197 sprawach o kradzież samochodów.

Jak podaje MSWiA, liczba przestępstw popełnianych przez nieletnich wzrasta od 2003 roku; wzrasta też liczba przestępstw zagrożonych wyższymi karami. W roku 2009 odnotowano ich 80 tys. Nieletni częściej odpowiadają za udział w bójce lub pobiciu, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu i przestępstwa rozbójnicze.

Od sześciu lat odnotowuje się też więcej przypadków uszkodzenia mienia przez nieletnich, a od 2007 roku - wzrost przestępstw narkotykowych. Jednak - jak podaje MSWiA - coraz częściej przypadki przestępstw są zgłaszane na policję.

Z danych MSWiA wynika, że obecnie działa 29 policyjnych izb dziecka, przygotowanych maksymalnie na przyjęcie 2830 nieletnich. We wrześniu 2010 roku w tych placówkach przebywało 1350 nieletnich. Nieletni może przebywać w policyjnej izbie dziecka maksymalnie do 72 dni, a w szczególnych przypadkach do 5 dni.(PAP)

edom/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)