Notowania

wiadomości
15.03.2011 17:15

MSWiA: szczegóły dot. reformy emerytur mundurowych do końca kwietnia

Szczegółowe propozycje zmian w systemie emerytur mundurowych mają być przedstawione do końca kwietnia głównemu zespołowi zajmującemu się tą reformą - poinformowało PAP MSWiA. Wcześniej zapowiadano, że odbędzie się to jeszcze w marcu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szczegółowe propozycje zmian w systemie emerytur mundurowych mają być przedstawione do końca kwietnia głównemu zespołowi zajmującemu się tą reformą - poinformowało PAP MSWiA. Wcześniej zapowiadano, że odbędzie się to jeszcze w marcu.

W czwartek w Komendzie Głównej Policji odbyła się wideokonferencja z udziałem wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego, kierownictwa KGP oraz komendantów wojewódzkich policji.

Rapacki zapewnił po raz kolejny, że funkcjonariuszom nie zostaną odbierane prawa nabyte, a planowane zmiany mają dotyczyć tylko osób, które przystąpią do służby po wejściu w życie ustawy emerytalnej. Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem. Rapacki podkreślił, że zadaniem zespołu jest modyfikacja systemu zaopatrzeniowego, tak aby zachęcić funkcjonariuszy do dłuższego pozostawania w służbie.

Nad szczegółami planowanych zmian od końca stycznia pracuje sześć podzespołów tematycznych, w skład których wchodzą przedstawiciele rządu i związków zawodowych.

"Propozycje do końca kwietnia mają być przedstawione do dyskusji na posiedzeniu głównego zespołu ministra Michała Boniego" - poinformowała PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, po wideokonferencji.

Obecnie na emeryturę można przejść po 15 latach pracy w służbach mundurowych bez względu na wiek. Według wstępnych propozycji funkcjonariusze mają nabywać uprawnienia emerytalne po 20 bądź po 25 latach służby. Aby uzyskać te uprawnienia dodatkowo mundurowi musieliby mieć skończone 50 a nawet 55 lat.

Emerytura mundurowa zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc.

Do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają prawo funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.(PAP)

gdyj/ malk/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz