Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSWiA: W Polsce ma szkolić się czterech Palestyńczyków

0
Podziel się:

Czteroosobowa delegacja przedstawicieli służb bezpieczeństwa Autonomii
Palestyńskiej będzie uczestniczyć w szkoleniach w Polsce. Będą zapoznawać się zarówno z pracą
Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego jak i Straży Granicznej, ich wizyta potrwa trzy dni -
poinformowało w czwartek PAP MSWiA.

Czteroosobowa delegacja przedstawicieli służb bezpieczeństwa Autonomii Palestyńskiej będzie uczestniczyć w szkoleniach w Polsce. Będą zapoznawać się zarówno z pracą Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego jak i Straży Granicznej, ich wizyta potrwa trzy dni - poinformowało w czwartek PAP MSWiA.

Tego dnia "Dziennik" napisał, że w wyższej Szkole Policji w Szczytnie ma się szkolić kilkudziesięciu Palestyńczyków. Według gazety wzbudziło to niepokój m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmującej się monitorowaniem zagrożeń terrorystycznych oraz ekspertów. Jeden z nich, b. policjant Krzysztof Liedel mówi na łamach gazety, że "palestyńscy policjanci, funkcjonariusze służb granicznych, mają powiązania z Fatahem i Hamasem". "To pomysł obarczony sporym ryzykiem" - dodaje.

Odnosząc się do tego artykułu MSWiA poinformowało PAP, że współpraca ze stroną palestyńską została zainicjowana w czerwcu 2008 r. na wniosek ówczesnego podsekretarza stanu w MSZ Witolda Waszczykowskiego. "Pan minister zwrócił się do MSWiA z prośbą o analizę możliwości szkoleniowych resortu spraw wewnętrznych i administracji w celu udzielenia pomocy dla służb bezpieczeństwa Palestyńskiej Władzy Narodowej, zapewniając jednocześnie, że całość kosztów zostanie pokryta przez MSZ ze środków polskiej pomocy rozwojowej" - dodano.

W przesłanym komunikacie podkreślono także, że MSZ od kilku lat realizuje program polskiej pomocy zagranicznej dla krajów rozwijających się i przechodzących proces transformacji ustrojowej. Wynika to z faktu członkostwa Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz w Unii Europejskiej.

Rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski powiedział PAP, że ze strony policji szkolenia Palestyńczyków prowadzić będzie Centralne Biuro Kryminalistyczne. Dotyczyć mają one wyłącznie zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa kryminalnego. "Wszyscy policjanci, którzy na te szkolenie do nas przyjadą, muszą przejść procedurę związana z otrzymaniem wizy. Są więc sprawdzani, to nie jest tak, że nie wiadomo kto przyjeżdża. Same szkolenia mają natomiast wprowadzić do ich pracy nowoczesne standardy w zakresie - jak powtarzam - zabezpieczania śladów na miejscu przestępstw" - dodał.

MSZ w komunikacie przesłanym PAP zaznaczyło, że tego typu szkolenia "stanowią istotny element aktywności RP na rzecz budowy instytucji Palestyńskiej Władzy Narodowej i wspierania bliskowschodniego procesu pokojowego". "Pomoc dla strony palestyńskiej w zakresie szkoleń dla policjantów została zaplanowana wspólnie przez MSZ oraz MSWiA, a koszty zostaną pokryte ze środków pomocy rozwojowej przeznaczonych na rok 2009" - dodano.

Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski w rozmowie z PAP dodał, że ministerstwo nie otrzymało od ABW ani MSWiA żadnych informacji "kwestionujących zasadność prowadzenia takich szkoleń ze względów bezpieczeństwa". "Artykuł +Dziennika+ sugeruje, iż policjanci mają związki z terrorystycznym ugrupowaniem Hamas. Żaden z funkcjonariuszy, którzy biorą udział w szkoleniu, nie pochodzi ze Strefy Gazy, kontrolowanej przez to ugrupowanie. Wszyscy wyselekcjonowani do nich są przedstawicielami sił policji Zachodniego Brzegu, kontrolowanego przez Narodowe Władze Palestyny i zostali przez te władze wytypowani i zweryfikowani" - dodał.

Przypomniał także, że od 1 stycznia 2006 r. na terenie Autonomii Palestyńskiej działa aktywnie Misja Policyjna UE dla Terytoriów Palestyńskich (EUPOL COPPS) oraz gen. Keith Dayton, amerykański koordynator ds. bezpieczeństwa, który jest zaangażowany w szkolenie policji palestyńskiej. Ze względu na zajęcie Strefy Gazy przez Hamas w 2007 r. działalność ta ogranicza się do Zachodniego Brzegu.(PAP)

pru/ malk/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)