Notowania

samolot
11.02.2010 12:01

MSWiA:będzie procedura wykorzystania samolotów PL LOT dla ratowników

MSWiA opracuje razem z PL LOT szczegółową procedurę wykorzystania samolotów tej firmy do tranportu polskich grup ratowniczych w miejsca katastrof, takich jak trzęsienie ziemi na Haiti - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef resortu Zbigniew Sosnowski.

Podziel się
Dodaj komentarz

*MSWiA opracuje razem z PL LOT szczegółową procedurę wykorzystania samolotów tej firmy do tranportu polskich grup ratowniczych w miejsca katastrof, takich jak trzęsienie ziemi na Haiti - poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef resortu Zbigniew Sosnowski. *

"W procedurze zostanie określony tryb alarmowy organizowania lotów, osoby do stałego kontaktu, dokumenty, powinności obu stron" - powiedział Sosnowski. Ponieważ, jak zaznaczył, może nastąpić sytuacja, w której flota rządowa i wojskowa nie będą dostępne, konieczne jest utrzymywanie rezerwy finansowej "w celu czarteru transportu lotniczego z określeniem sposobu i wskazania instytucji upoważnionych do jej uruchomienia".

Sosnowski odpowiadał na pytanie Wiesława Wody (PSL). Woda przypomniał, że polscy ratownicy, którzy polecieli na Haiti, mieli liczne problemy z transportem. "Ostatnia wyprawa na Haiti dowiodła, że nasi ratownicy nie dysponują odpowiednim samolotem" - mówił. Najpierw nie wiadomo było, jak i kiedy polecą, a potem powrót do Polski opóźnił się z powodu usterki rządowego samolotu.

Wiceminister poinformował również, że resort rozważa podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o państwowej straży pożarnej w zakresie akcji ratowniczych poza Polską. Chodzi o poszerzenie składu grupy ratowniczej o innych ekspertów, w tym medycznych, a także o kwestie związane z odpowiednim umundurowaniem, szczepieniami, ubezpieczeniem, finansowaniem akcji i transportem.

Woda pytał też, czy w MSWiA wyciągnięto wnioski po tym, jak w styczniu niektóre gospodarstwa domowe w południowej Polsce nie miały prądu przez trzy tygodnie w efekcie awarii sieci energetycznych po silnych opadach śniegu.

"Po tej awarii sporządzono wiele wniosków i rekomendacji" - oświadczył Sosnowski. Wymienił m.in. konieczność zaopatrzenia infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania lokalnej społeczności w awaryjne źródła zasilania, poprawę stanu infrastruktury związanej z napowietrznymi liniami energetycznymi, a także "bezwzględną konieczność" monitorowania i analizowania informacji meteorologicznych przez regionalnych operatorów sieci energetycznych. (PAP)

ktt/ abr/ dym/

Tagi: samolot, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz