Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSZ: archiwalia dotyczące gen. Sosnkowskiego trafiły do CAW

0
Podziel się:

Dokumenty po gen. Kazimierzu Sosnkowskim, m.in. korespondencja, artykuły i
niewielki księgozbiór trafiły do Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) - poinformowało PAP w piątek
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dokumenty po gen. Kazimierzu Sosnkowskim, m.in. korespondencja, artykuły i niewielki księgozbiór trafiły do Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW) - poinformowało PAP w piątek Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych

"Dzięki staraniom Ambasady RP w Madrycie udało się ocalić materiały z prywatnego archiwum Komendanta Głównego Związku Walki Zbrojnej, Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Kazimierza Sosnkowskiego" - poinformowało w piątek PAP Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Według informacji MSZ, Podsekretarz Stanu w MSZ Bogusław Winid przekazał w piątek, 12 października do Centralnego Archiwum Wojskowego zestaw cennych archiwaliów.

W zbiorze znajdują się m.in. maszynopisy z artykułami wspomnieniowymi i naukowymi, kopie korespondencji generała, jego przekłady poezji oraz niewielki księgozbiór.

Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie posiada już w swoich zbiorach szeroką kolekcję dokumentów dotyczących generała. "To nie pierwsze archiwalia, które dzięki polskiej dyplomacji trafiły do kraju. MSZ od wielu lat aktywnie uczestniczy w sprowadzaniu historycznych dokumentów do Polski" - czytamy w informacji resortu.

Kazimierz Sosnkowski urodził się 19 listopada 1885 w Warszawie, zmarł 11 października 1969 w Arundel w Kanadzie. Był Wodzem Naczelnym i zastępcą prezydenta Rządu RP na Uchodźstwie, szefem gabinetu tegoż rządu. Był założycielem Związku Walki Czynnej i komendantem Związku Walki Zbrojnej. Uznawany był za jednego z najbardziej zasłużonych i najlepiej znanych na Zachodzie polskich działaczy okresu II wojny światowej. Używał pseudonimów "Godziemba", "Baca", "Józef", "Józef Godziemba".

Sosnkowski był przeciwnikiem wywołania Powstania Warszawskiego. Gdy do tego doszło, wbrew jego zdecydowanemu sprzeciwowi, zabiegał o pomoc aliancką dla powstania. Nie mogąc uzyskać jej oficjalnie zarzucił zachodnim aliantom złamanie umów sojuszniczych. 30 września 1944 pod naciskiem Winstona Churchilla został zdymisjonowany ze stanowiska Naczelnego Wodza.

W listopadzie 1944 opuścił Wielką Brytanię i zamieszkał w Kanadzie. Został pochowany na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency pod Paryżem. W 1992 r. urnę z jego prochami sprowadzono do Polski i złożono w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie. (PAP)

abe/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)